Vendosni fjalën kyçe....

Pentagoni heton sulmin që vrau 64 civilë në Siri, zbulon se nuk ka bërë asnjë gabim


Një hetim i brendshëm i Pentagonit ka zbuluar se një sulm ajror i vitit 2019 që vrau rreth 64 civilë në Siri nuk ka shkelur rregullat e përfshirjes së SHBA-së ose ligjin e luftës. Disa oficerë ushtarakë e konsideruan incidentin, për të cilin Pentagoni ende pohon se ishte i nevojshëm për të goditur luftëtarët e ISIS-it, një krim lufte.

Më 18 mars 2019, një avion luftarak amerikan F-15E hodhi një bombë mbi ‘një turmë të madhe grash dhe fëmijësh të grumbulluar pranë një bregu lumi’ pranë qytetit sirian të Baghuzit dhe më pas vazhdoi të lëshonte disa të tjera, duke vrarë të mbijetuarit, sipas një raporti të New York Times të botuar nëntorin e kaluar.

Komanda Qendrore e SHBA-së pranoi se sulmi vrau 80 njerëz, nga të cilët vetëm 16 ishin terroristë të dyshuar të Shtetit Islamik (IS, dikur ISIS). Ushtria pranoi vrasjen e katër civilëve, por këmbënguli se 60 viktimat e tjera mund të kenë qenë terroristë, pasi ‘gratë dhe fëmijët në Shtetin Islamik ndonjëherë merrnin armët’.

Sidoqoftë, një hetim pasoi dhe një raport i javës së kaluar doli në përfundimin se “Nuk ka pasur shkelje të Rregullave të Angazhimit (ROE) ose Ligjit të Luftës (LOW)”. Në raport thuhet se komandanti amerikan në terren veproi për të shënjestruar militantët e ISIS dhe u përpoq të dallonte civilët nga luftëtarët.

Pavarësisht se sulmi vrau dhjetëra civilë, raporti thotë se ushtria ‘ndërmori hapa për të zbutur dëmin’.

Raporti fillestar i New York Times pretendonte se oficerët që shikonin sulmin përmes një kamere droni ishin të tmerruar dhe pyetën nëse sapo kishin parë një krim lufte. Për më tepër, vendi i shpërthimit u shkatërrua me buldozer dhe raportet e brendshme mbi sulmin ishin ‘të vonuar, spastruara e klasifikuara’, pohoi Times.

Megjithatë, raporti i fundit i Pentagonit thotë se nuk kishte ‘qëllim keqdashës ose të gabuar’ pas vonesave në raportimin e incidentit dhe se nuk mund të gjendeshin prova që sugjeronin se ushtria u përpoq të ‘fshihte vendimet ose veprimet’.

Teksti i plotë i raportit të Departamentit të Mbrojtjes, duke përfshirë një raport përfundimtar të viktimave civile, mbetet i klasifikuar. Për publikun u zbulua vetëm një përmbledhje prej dy faqesh.

Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin miratoi raportin të martën, por në një memo drejtuar komandantëve ushtarakë u kërkoi atyre të sigurojnë që raportet e ardhshme të përpilohen në kohën e duhur.

Austin, i cili mbikëqyri një sulm me dron në Kabul gushtin e kaluar që vrau 10 civilë, shtatë prej tyre fëmijë, deklaroi se ‘mbrojtja e civilëve të pafajshëm është një detyrë strategjike dhe morale’.

Austin gjithashtu rkundërshtoi të ndëshkonte çdo pjesëtar të ushtrisë për sulmin në Kabul pasi një raport i Forcave Ajrore nuk gjeti shkelje të ligjit.