Vendosni fjalën kyçe....

Macron premton politika mjedisore për të marrë votat e të gjelbërve


Emmanuel Macron shpreson se një boshti i gjelbër do ta ndihmojë atë të sigurojë një mandat të dytë si president francez duke tërhequr votuesit me prirje mjedisore që mbështetën kandidatët e krahut të majtë në raundin e parë të zgjedhjeve.

Është një shenjë e rekordeve të tij të paqarta në detyrë që kandidati që kandidoi pesë vjet më parë me moton “ta bëjmë planetin tonë të madh përsëri” duhet të përpiqet të bindë skeptikët se ai është me të vërtetë i gjelbër. Por në një garë të fortë kundër rivales nacionaliste Marine Le Pen, ai duhet t’i bëjë ata votues që ta zgjedhin atë në vend të qëndrimit në shtëpi më 24 prill, shkruan Politico.

Macron zhvilloi një vizitë në Le Havre, në një fabrikë turbinash me erë dhe bëri thirrje për masa më të forta të gjelbërta.

Nëse duam të kemi sukses në tranzicionin tonë ekologjik, duhet të prodhojmë në një mënyrë më të dekarbonizuar, por edhe të riciklojmë”, tha Macron në një radio lokale. Ai premtoi se do të ndalonte plastikën me një përdorim deri në vitin 2040 dhe do të nxiste energjinë e rinovueshme.

Macron po llogarit se fushata për çështjet e gjelbra do ta ndihmojë atë t’u bëjë thirrje votuesve që mbështetën Yannick Jadot të të Gjelbërve – i cili mori 4.6 përqind të votave javën e kaluar – dhe krahut të majtë Jean-Luc Mélenchon – i cili u rendit çuditërisht i treti me 22 për qind.

Macron këmbëngul se ai ndan “mendim të përbashkët” me Jadot dhe Mélenchon “për ekologjinë, për neutralitetin e karbonit deri në vitin 2050 dhe respektimin e Marrëveshjes së Parisit, ndërsa projekti i ekstremit të djathtë [Le Pen] i mohon këto objektiva”.

Madje, ai është duke përqafuar frazën e Mélenchon-it të “planifikimit ekologjik” – një ide që qeveria do të luftonte ndryshimet klimatike duke koordinuar masat që variojnë nga ndalimi i disa llojeve të plehrave deri te sigurimi i izolimit të duhur të shtëpive për të ulur përdorimin e energjisë.

“Unë mendoj se kjo ide është e mirë,” tha Macron.

Deri më tani, kjo nuk po gjeneron shumë entuziazëm nga Mélenchon. Kandidati i së majtës ekstreme, i cili i bëri çështjet klimatike një pjesë thelbësore të fushatës së tij, nuk u bëri thirrje në mënyrë eksplicite votuesve të tij që të mbështesin Macron, duke thënë vetëm se ata nuk duhet të “mos i japin asnjë votë” Le Penit.

Rreziku për Macron është se rreth gjysma e mbështetësve të Melenchon thonë se do të dalin në raundin e dytë të zgjedhjeve. Me Macron përpara me 53 për qind dhe Le Pen në 47 për qind në sondazhin e POLITICO për sondazhet, ai ka nevojë që ata votues të shfaqen.

Kundërshtimi ndaj Macron në mesin e votuesve të Mélenchon është “mjaft i ashpër”, tha Pierre Latrille, një anketues në Ipsos, por “votimi për Marine Le Pen mbetet i vështirë”.

Jadot gjithashtu u bëri thirrje votuesve të tij që të bllokojnë Le Pen, por paralajmëroi se “vota jonë … nuk do të thotë të mbështesim projektin [Macron] të përshkruar gjatë fushatës”.

Është një ndryshim i fortë për Macron, i cili arriti në një fitore të lehtë ndaj Le Pen në 2017, i nxitur nga një program i gjelbër që varion nga rritja e ambicies globale të klimës dhe ndalimi i pesticideve te lirimi i arinjve në Pirenej dhe reduktimi i energjisë bërthamore.

Pesë vjet më vonë, shumë nga ato premtime po ventien.

Atij iu desh të tërhiqte një taksë karburanti pasi ajo ndezi protesta të dhunshme muajsh nga lëvizja e Jelekverdhëve.

Ministri i tij aktivist i Mjedisit Nicolas Hulot dha dorëheqjen me neveri për mungesën e ndikimit të tij mbi politikën e qeverisë.

Në vend që të tërhiqet nga energjia bërthamore, Macron tani po premton një program ambicioz zgjerimi prej 14 reaktorësh të rinj deri në vitin 2050. Kjo e vë atë në linjë me Le Pen dhe në kundërshtim me kundërshtarët e tij të krahut të majtë, të cilët kanë bërë thirrje për heqjen graduale bërthamore sa më shpejt e mundur.

Me daljen e Donald Trump nga Shtëpia e Bardhë, SHBA është kthyer si një fuqi udhëheqëse në ndryshimin e klimës, duke lënë një rol më të vogël për Macron dhe Francën.