Vendosni fjalën kyçe....

Rusia paralajmëron Finlandën dhe Suedinë nëse tentojnë anëtarësimin në NATO


Rusia ka paralajmëruar Finlandën dhe Suedinë kundër anëtarësimit në NATO, duke argumentuar se masa nuk do të sillte stabilitet në Evropë.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov u tha gazetarëve se “aleanca mbetet një mjet i orientuar drejt konfrontimit”.

Kjo vjen pasi zyrtarët e mbrojtjes amerikane thanë se pushtimi i Ukrainës nga Moska ka qenë një “gafim masiv strategjik” që ka të ngjarë të sjellë zgjerimin e NATO-s.

Zyrtarët e SHBA presin që fqinjët nordikë të konkurrojnë për anëtarësim në aleancë, potencialisht që në qershor.

Uashingtoni besohet të mbështesë masën që do të bënte që aleanca perëndimore të rritet në 32 anëtarë. Zyrtarët e Departamentit të Shtetit të SHBA thanë javën e kaluar se kishin zhvilluar diskutime midis liderëve të NATO-s dhe ministrave të jashtëm nga Helsinki dhe Stokholm.

Përpara se të fillonte pushtimin e saj, Rusia kërkoi që aleanca të pranonte të ndalonte çdo zgjerim të ardhshëm, por lufta ka çuar në vendosjen e më shumë trupave të NATO-s në krahun e saj lindor dhe një rritje të mbështetjes publike për anëtarësimin suedez dhe finlandez.