Vendosni fjalën kyçe....

Kina i jep garanci BE: Do kërkojmë paqen në Ukrainë sipas kushteve të saj


Kina i ofroi Bashkimit Evropian garanci të premten se do të kërkonte paqen në Ukrainë, por tha se do ta bënte në kushtet e saj, duke shmangur presionin për një qëndrim më të ashpër ndaj Rusisë.

Kryeministri Li Keqiang u tha udhëheqësve të BE-së se Pekini do të nxiste paqen në “mënyrën e vet”, ndërsa presidenti Xi Jinping tha se shpresonte që BE-ja do ta trajtonte Kinën “në mënyrë të pavarur”, në një shenjë për lidhjet e ngushta të Evropës me Shtetet e Bashkuara.

BE i tha Pekinit gjatë samitit virtual me Li dhe Xi që të mos lejojë Moskën të anashkalojë sanksionet perëndimore të vendosura për pushtimin e Ukrainës nga Rusia.

Ne i bëmë thirrje Kinës që të ndihmojë në përfundimin e luftës në Ukrainë. Kina nuk mund të mbyllë një sy ndaj shkeljes së ligjit ndërkombëtar nga Rusia,” tha presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel në një konferencë shtypi me Presidenten e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen pas takimit të parë BE-Kinë. samiti që nga 30 dhjetor 2020.

Çdo përpjekje për të anashkaluar sanksionet ose për të ofruar ndihmë për Rusinë do të zgjaste luftën,” tha ai.

Kina po krijon lidhje më të ngushta për energjinë, tregtinë dhe sigurinë me Moskën, duke e pozicionuar veten si një forcë globale që mund t’i rezistojë Shteteve të Bashkuara. Disa javë përpara pushtimit të 24 shkurtit, Kina dhe Rusia deklaruan një partneritet strategjik “pa kufij”.

Li u tha udhëheqësve të BE-së se Kina gjithmonë ka kërkuar paqe dhe ka promovuar negociatat dhe është e gatshme të vazhdojë të luajë një rol konstruktiv me komunitetin ndërkombëtar, raportoi transmetuesi shtetëror CCTV. CCTV raportoi gjithashtu komentet e Xi mbi një politikë të pavarur të BE-së.