Vendosni fjalën kyçe....

Fox News: Skandali i Hunter Biden, media liberale po e pranon ngadalë historinë e laptopit pasi e hodhi poshtë para zgjedhjeve 2020


New York Times verifikoi emailet e Hunter Biden pasi media të shumta sugjeruan se ato ishin ‘dezinformata ruse’

Gjatë zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020, media tradicionale e shpërfilli kolektivisht historinë e laptopit të Hunter Biden si një komplot të pabazë të Republikanëve dhe madje një përpjekje ruse për dezinformim.

Por që kur u zgjodh Presidenti Biden, të njëjtat media që hodhën poshtë zbulimet si të paqëndrueshme tani po pranojnë se kishte legjitimitet gjatë gjithë kohës. Disa kritikë kanë akuzuar se kombinimi i gazetave dhe rrjeteve të njohura ‘mbylli një sy’ dhe se censurimi nga Big Tech i raportimit bombë të New York Post-it, ndihmoi kandidaturën e Joe Biden në javët përpara fitores së tij përfundimtare në zgjedhjet presidenciale.

New York Times publikoi një histori të mërkurën në mbrëmje që ishte një thellim në hetimin e vazhdueshëm të Departamentit të Drejtësisë ndaj Hunter Biden, i cili vetë pranoi publikisht në dhjetor 2020 se federatat po shqyrtonin ‘çështjet e tij tatimore’.

New York Times përfundimisht  konfirmon laptop-in e Hunter Biden pasi e hodhi poshtë gjatë zgjedhjeve 2020

The New York Times raportoi se ndërsa Hunter Biden ka ‘paguar një detyrim të konsiderueshëm tatimor’, një juri e madhe federale ka thirrur dëshmitarë dhe dokumente në lidhje me marrëdhëniet e tij të biznesit me jashtë.

“Hetimi, i cili filloi si një hetim tatimor nën administratën Obama, u zgjerua në vitin 2018 për të përfshirë shkelje të mundshme kriminale të ligjeve tatimore, si dhe rregulla të lobimit të huaj dhe pastrimit të parave, sipas njerëzve të njohur me hetimin”, shkruan Times.

“Por prokurorët përballen me një sërë pengesash për ngritjen e kallëzimeve penale, thanë njerëzit e njohur me hetimin, duke përfshirë vërtetimin se zoti Biden ka shkelur qëllimisht Aktin e Regjistrimit të Agjentëve të Huaj, ose FARA, i cili kërkon zbulimin e lobimit ose marrëdhënieve me publikun në Departamentin e Drejtësisë për asistencën në emër të klientëve të huaj”.

Hunter Biden

I ‘varrosur’ në artikullin e gjatë të ‘Times’ ishte një paragraf që adresonte një ‘cache’ email-esh që gazeta shqyrtoi si pjesë e raportit të saj.

“Njerëzit e njohur me hetimin thanë se prokurorët kishin ekzaminuar emailet midis zotit Biden, z. Archer dhe të tjerëve në lidhje me kompaninë ‘Burisma’ dhe aktivitete të tjera biznesi të huaja. Këto emaile u morën nga The New York Times nga një skedar dosjesh që duket se vinin nga një laptop i braktisur nga zoti Biden në një dyqan riparimi në Delaëare. Email-i dhe të tjerët në memorien e fshehtë u vërtetuan nga njerëz të njohur me ta dhe me hetimin”, shkruante Times.

Politico konfirmon emailet e laptopit të Hunter Biden pasi media e deklaroi ‘dizinformim rus’ gjatë zgjedhjeve

Laptopi të cilit i referohej ‘Times’ ishte i njëjti laptop në qendër të raportimit shpërthyes të New York Post, i cili publikoi disa emaile që vinin nga një kopje e hard drive-it të Hunter Biden vetëm disa javë përpara zgjedhjeve të 2020-ës.

Në atë kohë, ‘The Daily Caller’ verifikoi në mënyrë të pavarur autenticitetin e asaj që ‘Post’ e përshkroi si e-mailin si ‘provë inkriminuese’ që tregonte një këshilltar të bordit të drejtorëve të kompanisë ukrainase të energjisë Burisma duke falënderuar Hunter Biden për koordinimin e një takimi me babanë e tij në Uashington DC në 2015.

Por New York Times ishte shumë më skeptike për historinë e laptopit të Hunter Biden, duke shkruar, “Autenticiteti i korrespondencës me email të cituar nga The Post nuk mund të verifikohej në mënyrë të pavarur.”

Hunter Biden

“Fushata e Bidenit të mërkurën hodhi poshtë një raport të New York Post për Joseph R. Biden Jr. dhe djalin e tij Hunter, të cilin kompanitë kryesore të mediave sociale në vend e konsideruan aq të dyshimtë sa kufizuan qasjen në artikull në platformat e tyre,” shkroi ‘Times’ në një raport të 14 tetorit 2020. “Raporti, i paraqitur vetëm tre javë para zgjedhjeve, bazohej në materialin e ofruar nga aleatët republikanë të Presidentit Trump, të cilët janë përpjekur për muaj të tërë të njollosin zotin Biden mbi djalin e tij. Ai pretendonte se Joe Biden ishte takuar me një këshilltar të një kompanie energjie ukrainase në bordin e së cilës shërbeu Hunter Biden.”

Raporti ofroi mbulim jo kritik të vendimit të Facebook dhe Tëitter për të censuruar raportin e ‘New York Post’, duke pretenduar se ishte i bazuar në material ‘të hakuar’, i cili në vetvete ishte një akuzë e pabazuar dhe madje kishte idenë se Rusia mund të ishte e përfshirë në publikimin e e-maileve të Hunter Biden. emailet.

New York Times editon raportin për historinë e laptopit të Hunter Biden

‘New York Times’ botoi një raport të veçantë duke dhënë alarmin për ‘dezinformimin rus’, duke pretenduar se presidenti i atëhershëm Trump ishte paralajmëruar se rusët po ‘përdornin’ avokatin e tij personal Rudy Giuliani, të cilit iu dha laptopi përpara se të jepte përmbajtjen e tij në shtyp, për të përhapur pretendime të rreme për Joe e Hunter Biden.

“Agjencitë e inteligjencës paralajmëruan Shtëpinë e Bardhë në fund të vitit të kaluar se oficerët e inteligjencës ruse po përdornin avokatin personal të Presidentit Trump, Rudolph Ë. Giuliani si një kanal për dezinformim që synon të minojë garën presidenciale të Joseph R. Biden Jr., sipas katër zyrtarëve e ish-zyrtarëve amerikanë”, shkruante ‘Times’ më 15 tetor 2020.

Rudy Giuliani, ish-kryebashkiak i Nju Jorkut dhe ish-avokat personal i Presidentit Donald Trump

Politico ngriti në mënyrë të ngjashme narrativën e ‘dezinformimit rus’, duke shkruar titullin, “Historia e Hunter Biden është dezinformatë ruse, thonë dhjetëra ish-zyrtarë të inteligjencës”.

Raporti i 19 tetorit 2020, i autorizuar nga Natasha Bertrand, tani një reportere e CNN, theksoi një letër të hapur të nënshkruar nga ‘më shumë se 50 ish-zyrtarë të lartë të inteligjencës’, të cilët këmbëngulnin se e-mailet e publikuara nga laptopi kishin ‘të gjitha shenjat klasike të një operacion dezinformacioni rus’.

Letra, së cilës iu bë jehonë nga shumica e mediave, sugjeronte pa bazë se e-mailet ishin hakuar dhe mund të ishin manipuluar nga Kremlini në mënyrë që përmbajtja e tyre të dukej inkriminuese.

Nënshkruesit e asaj letre përfshinin kritikët e hapur të Trump, John Brennan, James Clapper, Michael Hayden, Leon Panetta dhe Jeremy Bash, shumë prej të cilëve punojnë si analistë në MSNBC dhe CNN dhe mbështetën kandidaturën e Joe Biden.

Bosi i CNN, Drejtori politik nxitën polemikat e Biden, audiopërgjimet zbulojnë: “Ne nuk do e publikojmë këtë histori”

Megjithatë, ashtu si The New York Times, Politico konfirmoi disa nga materialet e raportuara fillimisht nga New York Post.

“Një person që kishte qasje të pavarur në e-mailet e Hunter Biden konfirmoi se ai mori një e-mail të vitit 2015 nga një biznesmen ukrainas duke e falënderuar atë për mundësinë për të takuar Joe Biden. E njëjta gjë vlen edhe për një e-mail të vitit 2017 në të cilin një ndarje e propozuar e kapitalit neto të një sipërmarrjeje me drejtuesit kinezë të një kompanie energjie përfshin linjën, ’10 të mbajtura nga H për djalin e madh?’”, shkruante Politico Playbook në shtator 2021, bazuar në raportimin nga libri i korrespondentit të Politico, Ben Schreckinger.

“Emailet e lëshuara nga një agjenci qeveritare suedeze gjithashtu përputhen me emailet në cache të zbuluara. Dy persona që korrespondonin me Hunter Biden konfirmuan se emailet nga cache ishin origjinale”.

Politico shtoi, “Ndërsa rrjedhja përmban dosje origjinale, mbetet e mundur që materiale të rreme janë futur brenda.”

Senatori Joe Biden e djali i tij Hunter gjatë një ceremonie të betimit të Senatit në Capitol Hill në Uashington më 6 janar. 2009

Ndërsa New York Times dhe Politico përfundimisht ‘panë dritën’, ka disa organizata lajmesh që hodhën poshtë në mënyrë të famshme skandalin Hunter Biden gjatë zgjedhjeve të 2020.

Kolumnisti i Washington Post, Greg Sargent, deklaroi shpejt një ditë pasi New York Post filloi të raportonte për përmbajtjen e supozuar të laptopit të Hunter Biden se ishte ‘skandali i ri i rremë i Bidenit nga ana e Trump’, duke i quajtur akuzat ‘të dobëta e qesharake’.

“Ndërsa Trump dhe propagandistët e tij me siguri do të preferonin të kishin një skandal më bindës për të shpallur, hollësia e këtij qulli të ri është kryesisht dytësore,” shkroi Sargent më 15 tetor, duke theksuar përfshirjen e Steve Bannon në shpërndarjen e përmbajtjes së laptopit.

“Shpresa e fundit e Trump është që të hedhë një mbulesë të paqartë korrupsioni mbi Biden…Por, qartësisht, fakti i thjeshtë i mbulimit të shpifjeve dhe dezinformatave, madje edhe negativisht, i shpërblen vetë furnizuesit e tyre”.

Zbulohet standardi i dyfishtë i Twitter pas bllokimit të historisë së laptopit të Hunter Biden

Redaktori publik i NPR, Kelly McBride, iu drejtua pyetjes së një dëgjuesi në lidhje me bllokimin e historisë së Hunter Biden në atë kohë. Pasi pretendoi se raportimi i New York Post kishte ‘shumë, shumë flamuj të kuq’, duke përfshirë lidhjet e tij të mundshme me Rusinë, NPR me sa duket përcaktoi se ‘pohimet nuk janë shumë’.

“Ne nuk duam të humbim kohën tonë në histori që nuk janë në të vërtetë histori dhe nuk duam të humbim kohën e dëgjuesve dhe lexuesve në histori që janë thjesht shpërqendrime,” i tha McBride redaktori menaxhues i NPR, Terence Samuel.

“Dhe sinqerisht, këtu përfunduam, kjo ishte një ngjarje e drejtuar politikisht dhe ne vendosëm ta trajtonim në atë mënyrë.”

New York Post mbulon historinë që implikon Hunter Biden dhe babain e tij, Joe Biden

Ndryshe nga NPR, CNN nuk ishte aq transparente me përpjekjet e saj për të thumbuar historinë e Hunter Biden. Në dhjetor 2020, Project Veritas zbuloi regjistrime audio të thirrjeve konferencash që shfaqnin drejtuesit më të lartë të CNN duke i kërkuar stafit që të shmangte skandalin Biden gjatë zgjedhjeve.

“Natyrisht, ne nuk do e publikojmë historinë e New York Post tani për Hunter Biden,” tha drejtori politik i CNN David Chalian gjatë një telefonate konferencë më 14 tetor, në të njëjtën ditë që ‘New York Post’ publikoi historinë e saj të parë në e-mailet e Hunter Biden.

“Mediat e Trump-it, e dini, lëvizin menjëherë nga — OK, mirë, nuk ka rëndësi — demaskimi i Michael Flynn, siç e dini, u gjet si krejtësisht i pakuptimtë për skandalin e fundit të supozuar dhe pret që të gjithë të ndjekin shembullin.” – i tha presidenti i atëhershëm i CNN, Jeff Zucker, stafit të tij më 16 tetor.

“Pra, nuk mendoj se duhet të përsërisim shpifje të paargumentuara vetëm sepse mediat e krahut të djathtë sugjerojnë se duhet.”

Jake Tapper deklaron se pretendime ndaj Hunter Biden janë shumë të pështira për t’u përsëritur në CNN: “Krahu i djathë po çmendet”

Mesa duket një mesazh i tillë u mor nga yjet e CNN si Jake Tapper, i cili hodhi poshtë akuzat kundër Hunter Biden si ‘shumë të neveritshme’ për t’u përsëritur në transmetim dhe se ‘krahu i djathtë po çmendej’.

Korrespondenti i medias CNN, Brian Stelter, sugjeroi se skandali i Hunter Biden ishte ‘prodhuar’ dhe ishte një produkt i një ‘skeme’ pro-Trumpiste.

“Me gjithë sa dimë, këto e-maile ishin të sajuara, ose ndoshta disa janë të vërteta dhe disa të rreme, ne nuk e dimë,” u tha Stelter shikuesve të tij.

“Por ne e dimë se ky është një shembull klasik i makinës mediatike të krahut të djathtë.”

Prezantuesi i CNN, Jake Tapper

Prezantuesja e MSNBC, Katy Tur, u tall me historinë e New York Post, duke thënë se ‘ka rënë si një bombë’, por ‘nëse shihet me sy kritik në të vërtetë nuk është bombë’.

Korrespondenti i Sigurisë Kombëtare të NBC Neës, Ken Dilanian e quajti atë një ‘histori peshkimi’ pavarësisht se pranoi se e-mailet dhe pamjet e ndryshme që vinin nga laptopi dukeshin ‘legjitime’. Prezantuesja e MSNBC, Stephanie Ruhle, sulmoi ata që po mbulonin polemikën e Hunter Biden, duke iu referuar asaj si një ‘të ashtuquajtur histori’ me ‘pretendime të paverifikuara’.

“Tani jemi katër ditë larg zgjedhjeve dhe e vërteta është më e rëndësishme se kurrë”, u tha Ruhle shikuesve të saj.

“E vërteta është se ne jemi në mes të një pandemie. E vërteta është se miliona amerikanë janë pa punë. E vërteta është që ne duhet të dëgjojmë shkencën. Dhe në këto ditë të fundit, në vend që të debatojmë për pretendime të paverifikuara e teoritë konspirative, ne duhet të flasim për politika, vlera dhe ide.”

Nga ‘fushata e njollosjes’ te ‘dezinformata ruse’, media liberale u mblodh si një ekip për të heshtur çshtjen e Hunter Biden

Përpara debatit të fundit presidencial, ku Trump goditi rivalin e tij demokrat në marrëdhëniet e biznesit të djalit të tij, korrespondentja e NBC Neës Hallie Jackson ofroi një pamje paraprake të asaj që do të ndodhte në përballjen politike.

“Presidenti pritet gjithashtu të përmendë  Hunter Biden dhe e-mailet e paverifikuara të marrëdhënieve të tij të biznesit, të përshkruara nga shumë ekspertë të inteligjencës si me shenja dalluese të një fushate dezinformimi të huaj,” raportoi Jackson.

“Fushata e Bidenit thotë se ata janë gati për sulmin, duke shpresuar të kthejnë skenarin për të argumentuar se presidenti është më i fiksuar pas familjes së Bidenit sesa familjet amerikane.”

Jackson gjithashtu bëri një përpjekje për të degraduar të ftuarin e debatit të Trump, ish-bashkëpunëtorin e Hunter Biden, Tony Bobulinski, i cili pretendoi se ish-zv.presidenti Joe Biden ishte i përfshirë drejtpërdrejt në marrëdhëniet e biznesit të djalit të tij.

“Ndërsa presidenti Trump pritet të sjellë një ish-bashkëpunëtor biznesi të Hunter Biden, Joe Biden pritet të sjellë pronarët e bizneseve të vogla që po luftojnë në këtë pandemi”, tha Jackson për Lester Holt të NBC.

Tony Bobulinski, një ish-bashkëpunëtor i Hunter Biden, bisedon me gazetarët përpara debatit presidencial, të enjten, 22 tetor 2020, në Nashville. (AP Photo/Evan Vucci)

Ndoshta shkëmbimet më të paharrueshme të intervistave nga cikli zgjedhor 2020 u zhvilluan në emisionin “60 Minutes” kur gazetarja veterane e CBS Neës Lesley Stahl qeshi me pretendimin e Trump se Biden ishte ‘në mes të një skandali’ në një intervistë që u transmetua vetëm disa ditë para zgjedhjeve.

“Ai nuk është,” u përgjigj Stahl.

“Sigurisht që është, Lesley,” reagoi ashpër Trump.

“Jo” vazhdoi Stahl të kundërshtonte pretendimin e presidentit, përpara se t’i jepte leksion, “Ky është emisioni ’60 Minuta’ dhe ne nuk mund të themi gjëra që nuk mund t’i verifikojmë.”

Bordi editorial i New York Post kishte fjalë të zgjedhura për vërtetimin e vonuar prej kohësh nga New York Times të raportimit të tij, duke shkruar “Na falni për blasfeminë, por ju jeni përpjekur të na pengoni e të talleni me ne’.

“Në nxehtësinë e garës presidenciale të vitit 2020, New York Times nuk e humbi kurrë mundësinë për të hedhur dyshime mbi laptopin, duke thënë se informacioni ishte i ‘pretenduar’ dhe duke cituar një letër nga ish-zyrtarët demokratë që pretendonin – pa prova – se ishte dezinformatë ruse. Kohët e fundit në shtator 2021, New York Times e quajti laptopin ‘të paargumentuar’ në një lajm që New York Post shkroi të enjten.

“Lexuesit e New York Times kanë zbuluar në mars 2022 se Hunter Biden bëri marrëveshje biznesi në Evropë dhe Azi dhe mund të ketë shfrytëzuar pozicionin e babait të tij si zëvendëspresident për ta bërë këtë. Hunter gjithashtu mund të mos jetë regjistruar siç duhet në qeveri ose të mos ketë deklaruar të gjitha të ardhurat e tij. Të gjitha temat legjitime të diskutimit në lidhje me familjen e një kandidati presidencial, apo jo?… Lexuesit e The Post e kanë ditur këtë që nga tetori 2020.”

VINI RE: Ky material është pronësi intelektuale e Fox News