Vendosni fjalën kyçe....

Media britanike: Bjellorusia po përgatitet të hyjë në luftë në krah të Rusisë


Forcat speciale bjelloruse po ngarkohen në aeroplanë në përgatitje për një sulm ajror në Kiev në atë që do të ishte një zgjerim i luftës, kanë pohuar burimet ushtarake.

Inteligjenca ukrainase thuhet se ka mësuar nga brenda Bjellorusisë se trupat e ‘operacioneve speciale’ janë parë duke ngarkuar aeroplanët për një sulm të madh.

Një zgjerim i konfliktit duke përfshirë potencialisht aleatin rus Bjellorusinë mund të sinjalizojë zemërimin dhe zhgënjimin në rritje të presidentit rus Putin, pasi fushata ruse duket se po zhytet në luftime të ashpra rreth Kievit dhe Kharkivit, qyteti i dytë më i madh i Ukrainës. Ai gjithashtu mund të rrezikojë të thithë shtete të tjera, përfshirë aleatët e NATO-s, duke shkaktuar një konflikt pan-evropian.

Në një fjalim të çuditshëm të dielën, diktatori bjellorus Alexander Lukashenko paralajmëroi se lufta në Ukrainë do të jetë një ‘grirëse mishi’.

Duke folur në një qendër votimi gjatë një referendumi mbi ndryshimin kushtetues që do t’i jepte atij më shumë pushtet, aleati i Putinit theksoi: “Konflikti në Ukrainë është tehu i hollë i thikës. Më besoni, e di për çfarë po flas. Nëse vazhdohet kështu, më e keqja do të ndodhë.”

Andriy Zagorodnyuk, ish-ministri i mbrojtjes i Kievit, ka pohuar se Bjellorusia është gati t’i shpallë luftë Ukrainës. ‘The Guardian’ citoi Zagorodnyuk të thoshte: “Republika e Bjellorusisë ka shumë gjasa t’i bashkohet luftës ruse kundër Ukrainës. Ekziston një informacion për trupat parashutiste nga Bjellorusia që janë gati për të hyrë në Ukrainë.”

“Ky është një zhvillim i tmerrshëm pasi përfshin një vend, i cili deri vonë ishte një mik i madh i Ukrainës; të cilin njerëzit e konsideronin gjithmonë Ukrainën si një komb vëllazëror. Ukraina dhe Bjellorusia nuk kanë qenë kurrë në luftë me njëra-tjetrën në historinë e tyre qindravjeçare.” – shtoi ai.