Vendosni fjalën kyçe....

Karvani rus 5 km i gjatë i forcave tokësore lëviz drejt Kievit, kompania private amerikane


Pamjet satelitore të marra të dielën treguan një dislokim të madh të forcave tokësore ruse duke përfshirë tanke që lëviznin në drejtim të kryeqytetit ukrainas Kiev nga afërsisht 64 km larg, tha një kompani private amerikane.

Imazhet e lëshuara nga Maxar Technologies Inc (MAXR.N) treguan një dislokim të përbërë nga qindra automjete ushtarake dhe që shtriheshin më shumë se 5 km, tha Maxar.

Karvani ndodhej në verilindje të qytetit ukrainas të Ivankiv dhe përmbante karburant, logjistikë dhe automjete të blinduara, duke përfshirë tanke, automjete luftarake të këmbësorisë dhe artileri vetëlëvizëse.

Pamjet satelitore treguan gjithashtu dëme të shkaktuara nga sulmet e fundit ajrore në aeroportin Antonov në Hostomel, dhe luftime të rënda brenda dhe afër aeroportit, raportoi Maxar.

Maxar ka gjurmuar lëvizjen e forcave ruse për javë të tëra. Pamjet e shfaquara nuk mund të verifikoheshin në mënyrë të pavarur nga Reuters.