Vendosni fjalën kyçe....

Mbretëresha Elizabeth pohon problemin shëndetësor (Video)


Mbretëresha Elizabeth II ka bërë një pohim të rrallë për shëndetin e saj gjatë një auditori me sekretarët e shërbimeve të mbrojtjes që po largohen

. Një video e shkurtër e publikuar pas takimit të monarkes 95-vjeçare me Kundëradmiralin James Macleod dhe Gjeneralmajorin Eldon Millar tregoi Mbretëreshën e mbështetur në një shkop ecjeje dhe duke mirëpritur mysafirët e saj.

Duke iu përgjigjur pyetjeve të vizitorëve se si ndihej, Elizabeth u përgjigj: “Epo, siç mund ta shihni, nuk mund të lëviz.” dhe tregoi këmbën e saj të majtë.

Pritja me Macleod dhe Millar ishte angazhimi i parë personal i monarkes pas një frikësimi të fundit të familjes mbretërore lidhur me Covid.

Disa ditë më parë, djali dhe trashëgimtari i saj i madh, Princi Charles, dhe gruaja e tij Camilla rezultuan pozitive me koronavirus, pak pasi panë Mbretëreshën. Buckingham Palace refuzoi të komentonte rezultatet e testit të vetë Elizabeth, duke thënë vetëm se ajo nuk po shfaqte asnjë simptomë.

Vitin e kaluar, Mbretëresha – e cila kaloi një natë në spital në tetor – e kufizoi ngarkesën e saj zyrtare për disa javë pas këshillave të mjekëve. Një dëmtim i shpinës më vonë e detyroi atë të humbasë shërbimet e të Dielës së Përkujtimit në nëntor.

Ky vit shënon 70 vjetorin e ardhjes së Mbretëreshës në fronin britanik. Megjithatë, deri më tani ngjarja historike është lënë në hije nga një seri skandalesh që përfshijnë anëtarë të ndryshëm të familjes mbretërore, veçanërisht një padi për abuzim seksual kundër djalit të dytë të monarkes, Princit Andrew.