Vendosni fjalën kyçe....

Britania e Madhe nis evakuimin e diplomatëve nga Ukraina


Mbretëria e Bashkuar ka filluar tërheqjen e stafit nga ambasada e saj në Kiev ‘në përgjigje të kërcënimit në rritje’ nga Moska, pasi tensionet në kufirin ukrainas-rus vazhdojnë të mbeten të larta mes frikës se Kremlini po planifikon një sulm ndaj vendit.

Në një përditësim të publikuar në faqen e internetit të Zyrës së Jashtme, Komonuelthit dhe Zhvillimit (FCDO), u zbulua se Londra ka zgjedhur të tërheqë ‘përkohësisht’ një pjesë të stafit dhe vartësit e tyre nga Kievi, duke vënë në dukje se ambasada do të mbetet e hapur dhe do të vazhdojë të ofrojë ndihmë. shtetasve britanikë në Ukrainë.

Mbajtësve të pasaportave në Mbretërinë e Bashkuar u është thënë gjithashtu të regjistrojnë praninë e tyre në vend.

Njoftimi vjen pas një lëvizjeje të ngjashme nga Ambasada e SHBA-së në Kiev, e cila njoftoi vonë të dielën se kishte marrë vendimin për të autorizuar largimin e stafit të saj në Ukrainë ‘për shkak të përpjekjeve të vazhdueshme ruse për të destabilizuar vendin dhe minojnë sigurinë e qytetarëve ukrainas’.