Vendosni fjalën kyçe....

Izraeli goditet nga përmbytje të mëdha, uji rrëmben ç’gjen para (Video)


Makinat u zhytën nën ujë dhe rrugët u shndërruan në lumenj të trazuar në qytetet izraelite gjatë fundjavës, pasi shiu i rrëmbyeshëm dhe moti i ftohtë goditi vendin dhe çoi në përmbytje të shpejta.

Një lagje që strehon rreth 18,000 persona në qytetin izraelit të Lodit u bllokua plotësisht nga përmbytjet, raportuan mediat izraelite të dielën. Autoritetet vendase paralajmëruan banorët se e vetmja mënyrë për të hyrë ose dalë nga zona ishte me tren.

Diku tjetër në Izrael, përmbytjet i kthyen rrugët e qytetit në lumenj ndërsa makinat u zhytën nën ujë. Në Petah Tikva, një qytet i madh në lindje të Tel Avivit, disa banorë me sa duket zgjodhën një mënyrë më të përshtatshme për të dalë, teksa disa u filmuan duke lundruar me kajak.

Fotot dhe videot e publikuara në rrjetet sociale treguan ujëra të turbullta që vërshojnë nëpër rrugë të ndryshme të qyteteve dhe madje vërshojnë nëpër një kafene në qytetin e Ashkelon.

Të dielën, temperaturat ranë gjithashtu në një nivel më të ulët se mesatarja, pasi shërbimi meteorologjik i vendit paralajmëroi se rreziku i përmbytjeve në disa zona, duke përfshirë shkretëtirën e Judesë dhe Detin e Vdekur, do të mbetet gjatë pjesës tjetër të së dielës.

Shirat e dendur dhe përmbytjet janë të zakonshme në Izrael gjatë dimrit. Në dhjetor 2019 dhe në fillim të janarit 2020, shtatë persona humbën jetën gjatë disa javësh shirash të rrëmbyeshëm. Këtë herë, deri më tani nuk ka pasur raportime për viktima.