Vendosni fjalën kyçe....

Të tjerë marinsa amerikanë përjashtohen pasi kundërshtuan vaksinën ndaj Covid


Trupat e Marinës së SHBA-së kanë shkarkuar 66 marinsa shtesë gjatë javës së kaluar për kundërshtimin e zbatimit të vaksinimit të detyrueshëm ndaj Covid-19, duke e çuar numrin e përgjithshëm të tyre në 169.

Në një deklaratë të parë nga Associated Press, Korpusi i Marinës së SHBA-së përsëriti nevojën që trupat të vaksinohen kundër Covid-19.

 “Shpejtësia me të cilën sëmundja transmetohet midis individëve ka rritur rrezikun për misionin e marinsave tanë dhe të Trupave Detare.” – thuhet në deklaratë.

Grupi i forcave speciale deklaroi se përqindja e trupave të paktën pjesërisht të vaksinuara mbeti në 95%, e njëjtë me javën e kaluar, pasi njoftoi se 66 marinsa të tjerë ishin shkarkuar.

Trupat e Marinës kanë shkarkuar më shumë trupa se çdo shërbim tjetër ushtarak amerikan pasi Pentagoni urdhëroi që të gjithë anëtarët e shërbimit, përfshirë Gardën Kombëtare dhe Rezervat, të vaksinohen kundër koronavirusit.