Vendosni fjalën kyçe....

Erdogan njofton në momentet e fundit se nuk do të marrë pjesë në Samitin e Klimës, fajëson Britaninë e Madhe: Nuk plotësoi kërkesat tona


Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka njoftuar se nuk do të marrë pjesë në konferencën e klimës COP26, pasi sipas tij Britania e Madhe dështoi të përmbushë “standardet e protokollit të sigurisë” që u kërkuan nga qeveria turke.

Në një deklaratë për mediet të hënën, Erdogan deklaroi se nuk do të udhëtonte më nga samiti i G20 në Romë në samitin e klimës COP26 në Glasgoë, pasi Britania e Madhe informoi qeverinë turke “në minutën e fundit” se nuk mund të përmbushte kërkesat e tyre të sigurisë.

“Kishte standarde të protokollit të sigurisë që ne kishim kërkuar për Konferencën e Kombeve të Bashkuara për Klimën në Glasgoë. Këto janë standarde në protokolle që zbatohen gjithmonë për ne dhe për të gjithë drejtuesit në të gjitha vizitat. Megjithatë, na u tha se këto nuk do të përmbushen në minutën e fundit.”- pohoi presidenti turk.

Sipas Erdogan, pika e fundit ishte kur zyrtarët turq mësuan se masat e sigurisë që nuk do të zbatoheshin për qeverinë e tij ishin “parashikuar për një vend tjetër si përjashtim”, duke akuzuar Mbretërinë e Bashkuar për dështim në “përputhje me praktikat diplomatike”.

Turqia deklaroi se çështja fillimisht ishte zgjidhur nga kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson, por zyrtarët britanikë informuan Ankaranë se qeveria skoceze e kishte bllokuar kërkesën, duke rezultuar në vendimin për t’u tërhequr nga samiti.

Në tetor, përpara COP26, parlamenti i Turqisë ratifikoi zyrtarisht Marrëveshjen e Parisit për Klimën, duke u bërë vendi i fundit i G20 që e bën këtë. Vendimi për të mbështetur marrëveshjen erdhi pas vitesh debati midis Ankarasë dhe nënshkruesve të tjerë mbi pretendimet se Turqia nuk duhet të klasifikohet si një vend i zhvilluar, duke reduktuar aksesin e saj në financimin e klimës.

Të mërkurën, Turqia nënshkroi një memorandum mirëkuptimi që i mundëson marrjen e 3.2 miliardë dollarëve kredi për të përmbushur objektivat klimatike të përcaktuara në Marrëveshjen e Parisit për Klimën. Financimi do të sigurohet si pjesë e një marrëveshjeje të mbështetur nga Banka Botërore, Franca dhe Gjermania.