Vendosni fjalën kyçe....

Vuçiç kërcënon nga reparti ushtarak i Rashkës: Ne do ndërhyjmë nëse preken serbët, SHBA-të kërkojnë të na destabilizojnë


Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, pas aksionit antikontrabandë të policisë së Kosovës ka provokuar duke shkuar menjëherë në kazermën ushtarake të Rashkës.

Presidenti Vuçiç akuzoi SHBA-të për mbështetjen që i japin Kosovës dhe tha se kërkon destabilizim për të dobësuar Serbinë.

Qëllimi i tyre është destabilizimi i Serbisë,” tha Vuçiç. “Unë kurrë nuk kam dëgjuar që dikush të arrestohet për biskota dhe kanaçe me pije me veshje të plota.” “Ushtria e tyre, ata qëlluan, ne gjetëm gëzhoja, të kalibrit 556,” tha Vuçiç.

Vuçiç thotë se ka tre arsye pse po bëhet e gjithë kjo, e para është se fuqitë e mëdha po i nxitojnë.

Dëshira e tyre është që të destabilizojnë gjithçka, në mënyrë që ata të menaxhojnë më mirë proceset. Mos harroni se qëllimi i tyre nuk është vetëm një Kosovë e pavarur, por edhe dobësimi i Serbisë. A mendoni se një prej atyre vendeve e gjen të shkëlqyeshëm që Serbia është e para në rajon përsa i përket pagave? Prandaj, është mjaft e fortë për të investuar në kisha, manastire, fabrika, madje edhe në ushtrinë e tyre? Sigurisht që jo, kështu që ata duan të ngadalësojnë Serbinë. Kjo është arsyeja e parë “, raporton B92.

Vuçiç dha edhe një mesazh kërcënues ku tha se “Unë nuk jam si të tjerët, dhe kjo Serbi nuk është si dikur. Ne do të ruajmë paqen. Ne i kërkojmë NATO -s të bëjë punën e saj, gjithashtu i kërkoj popullit shqiptar të mos vendos rendin me dhunë, dhe nëse ata përpiqen përsëri, përgjigja ime do të jetë e qartë. Në atë luftë në të cilën ne duhet të mbrojmë jetën e fëmijëve, ju them me siguri, ne do të fitojmë“.