Vendosni fjalën kyçe....

Borrell: BE-ja nuk ka plan të menjëhershëm të njohë talebanët


Bashkimi Evropian nuk ka plan të menjëhershme për njohjen e talibanëve por do të bisedojë me ata për të siguruar që shtetasit evropianë dhe ata afganë që kanë punuar me BE-në do të mund të largohen në mënyrë të sigurtë.

Kështu deklaroi shefi për Politikë të Jashtme dhe Siguri të Bashkimit Evropian Josep Borrell, pas takimit të ministrave të jashtëm të BE-së.

Borrell para gazetarëve vuri në dukje rëndësinë e hapjes së bisedimeve me talibanët për të parandaluar një eksod të refugjatëve dhe shpërthimin e një krize humanitare në vendin e shkatërruar nga konflikti.

“Ne duhet të jemi në kontakt me autoritetet në Kabul, kushdo qofshin ata. Talibanët e kanë fituar luftën dhe ne duhet të bisedojmë me ata. Ky dialog gjithashtu do të duhet të përqëndrohet në mjetet për të parandaluar kthimin e terroristëve të huaj”.

Bashkimi Evropian i ka ndërprerë ndihmat për qeverinë afgane tani që pushteti është marrë nga talibanët, por BE-ja po shqyrton mundësinë nëse do të duhet të rritet ndihma humanitare, shkruan Associated Press.

Shefi i diplomacisë së BE-së theksoi se nuk mund të ketë “pagesa të ndihmës për zhvillimin derisa në sqarimin e situatës”.

Ai tha se talebanët duhet të respektojnë rezolutat e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara dhe të drejtat e njeriut për të fituar qasje në fonde.