Vendosni fjalën kyçe....

“Alarmi i SHBA-ve për të shtëna në aeroport, hyrja e talibanëve në pallatin presidencial”-Zhvillimet më të fundit nga Afganistani


Kryengritësit talebanë të Afganistanit hynë të dielën në Kabul, Presidenti Ashraf Ghani u largua nga vendi dhe Ambasada Amerikane tha se aeroporti i kryeqytetit, ku diplomatët, zyrtarët dhe afganët e tjerë kishin ikur, ishte vënë nën breshëri të plumbave.

Ende nuk ishte e qartë se ku ishte drejtuar Ghani apo si do të transferohej pushteti pas grumbullimit të grupit militant islamik në Afganistan, i cili hyri në kryeqytet dy dekada pasi u përmbys nga forcat e udhëhequra nga SHBA.

Situata e sigurisë në Kabul po ndryshon shpejt duke përfshirë edhe aeroportin. Ka raporte që aeroporti po merr flakë; prandaj ne po udhëzojmë qytetarët amerikanë të strehohen në vend,” tha një alarm i sigurisë së Ambasadës Amerikane.

Qindra afganë, disa prej tyre ministra të qeverisë dhe punonjës të qeverisë dhe gjithashtu civilë të tjerë, përfshirë shumë gra dhe fëmijë, u mblodhën në terminal duke pritur dëshpërimisht për fluturimet jashtë.

Aeroporti është jashtë kontrollit … qeveria (afgane) sapo na shiti,” tha një zyrtar në vendngjarje i cili nuk pranoi të identifikohej për arsye sigurie, raporton Reuters.

Diplomatët amerikanë u evakuuan nga ambasada e tyre me helikopter në aeroport pasi forcat afgane lokale, të trajnuara për vite të tëra dhe të pajisura nga Shtetet e Bashkuara dhe të tjerët për miliarda dollarë, u dorëzuan.

Destinacioni i Ghanit ishte i pasigurt: një zyrtar i lartë i Ministrisë së Brendshme tha se ai ishte nisur për në Taxhikistan, ndërsa një zyrtar i Ministrisë së Jashtme tha se vendndodhja e tij ishte e panjohur dhe talebanët thanë se po kontrollonin vendndodhjen e tij.

Disa përdorues të mediave sociale lokale e quajtën atë një “frikacak” duke i lënë ata në kaos.

Figurat talebane arritën në Kabul “nga të gjitha anët”, tha zyrtari i lartë i Ministrisë së Brendshme për Reuters dhe kishte disa raportime për të shtëna sporadike me armë rreth qytetit.

Kryengritësit hynë në pallatin presidencial dhe morën kontrollin e tij, thanë dy komandantë të lartë talebanë në Kabul. Qeveria afgane nuk e konfirmoi këtë.

Një spital në Kabul tha se më shumë se 40 persona të plagosur në përleshjet në periferi po trajtoheshin, por nuk dukej se kishte luftime të mëdha.

Dy zyrtarë nga talebanët i thanë Reuters se nuk do të kishte qeveri kalimtare dhe talebanët thanë më herët se po prisnin që qeveria e mbështetur nga Perëndimi të dorëzohej në mënyrë paqësore.

“Luftëtarët talebanë do të jenë në gatishmëri në të gjitha hyrjet e Kabulit derisa të arrihet një transferim paqësor dhe i kënaqshëm i pushtetit,” tha zëdhënësi Zabihullah Mujahid.

Ministri në detyrë i qeverisë i brendshëm, Abdul Sattar Mirzakawal, tha se pushteti do t’i kalonte një administrate kalimtare.

“Nuk do të ketë një sulm mbi qytetin, është rënë dakord që do të ketë një dorëzim paqësor,” shkroi ai në Twitter.

Por dy zyrtarë talebanë i thanë Reuters të Dielën se nuk do të ketë qeveri kalimtare në Afganistan dhe se grupi pret një dorëzim të plotë të pushtetit.

Militantët u përpoqën të projektonin një fytyrë më të moderuar, duke premtuar se do të respektonin të drejtat e grave dhe do të mbronin të huajt dhe afganët.

“Ne i sigurojmë njerëzit, veçanërisht në qytetin e Kabulit, se pronat e tyre, jeta e tyre është e sigurt,” tha zëdhënësi i talebanëve Suhail Shaheen për BBC, duke thënë se një transferim i pushtetit pritej brenda pak ditësh.