Vendosni fjalën kyçe....

“Poshtë tirania Covid-19” – Qindra mijëra francezë protestë kundër vaksinimit të detyrueshëm e pasaportës së pandemisë (Video)


 

Mbi 100,000 persona u tubuan në gjithë Francën për të denoncuar atë që ata e shohin si ndërhyrje të qeverisë në jetën e tyre private. Protestat ishin si përgjigje e përhapjes së certifikatave Covid-19 dhe planeve të detyrueshme të vaksinimit.

Mijëra qytetarë dolën në rrugët e qyteteve kryesore Francës, me një total prej 137 protestash të raportuara nga Ministria e Brendshme. Marshimi më i madh në Paris tërhoqi rreth 18,000 njerëz. Aktivistët brohorisnin ‘Liri!’ dhe mbanin shenja në protestë ndaj politikave të Presidentit Emmanuel Macron duke kërkuar dorëheqjen e tij.

Shpërthimi i zemërimit publik erdhi si përgjigje ndaj masave që qeveria e Macron po ndërmerr për të frenuar epideminë Covid-19. Të hënën, u njoftua se punonjësit shëndetësorë do të duhet të vaksinohen nga mesi i shtatorit ose do humbin punën.

Në gusht, Franca do të bëjë pasaportat Covid-19 të kërkuara për të vizituar hapësirat publike si restorantet, kinematë, baret, etj. Dokumenti vërteton që një person është vaksinuar, është shëruar kohët e fundit nga sëmundja ose ka një test të ri negativ.

Protestuesit i shohin politikat e tilla shëndetësore si detyrim të papranueshëm, diskriminim ndaj skeptikëve të vaksinave dhe rrëshqitje drejt tiranisë nga ana e qeverisë. Tubime më të vogla kundër masave të propozuara ndodhën në Francë gjatë gjithë javës.

Policia përdori gaz lotsjellës në Dijon dhe Nantes dhe bëri disa arrestime në Lyon.

Franca ka vaksinuar rreth gjysmën e popullsisë së saj, me 55.5% që kanë marrë të paktën një dozë. Por zyrtarët shëndetësorë kohët e fundit kanë raportuar një rritje të infeksioneve të përditshme në afërsisht një të katërtën e nivelit të pikut në mes të prillit të parë gjatë valës së dytë. Qeveria është e shqetësuar se trendi do të vazhdojë.

“Lloji Delta i Covid-19 është këtu, ne nuk duhet ta fshehim të vërtetën, është më ngjitës se ato të mëparshmet. Ne duhet ta përshtatim dhe ta përballojmë atë.” – tha kryeministri Jean Castex të shtunën.