Vendosni fjalën kyçe....

Ghislaine Maxwell bëri dy udhëtime të panjohura më parë me Bill Clinton për t’u ‘arratisur’ nga Jeffrey Epstein – Raporti


Janë zbuluar dy udhëtime të panjohura më parë të bëra nga Ghislaine Maxwell dhe Bill Clinton, dhe gazetarja Vicky Ward e ka përshkruar marrëdhënien midis të dyve si një ‘arratisje’ nga i ndjeri Jeffrey Epstein.

Në podcastin ‘Chasing Ghislaine’, Ward pretendoi këtë javë se Maxwell u bashkua me Clinton në dy udhëtime të huaja në fillim të viteve 2000 dhe u konsiderua ‘po aq i rëndësishëm’ për stafin e tij sa Epstein.

Klinton thuhet se përdori aeroplanin famëkeq të Epstein, ‘Lolita Express’ – i cili thuhej se transportoi disa njerëz për takime seksuale me vajza të mitura – për të vizituar Japoninë, Tajvanin dhe Kinën në vitin 2005. Ai gjithashtu fluturoi me avion privat në Indi në 2003. Maxwell u bashkua me të në të dy udhëtimet dhe u trajtua si anëtare e ekipit të ish-presidentit.

Më parë ishte zbuluar se Klinton bëri udhëtime në ‘Lolita Express’ të Epstein në fillim të viteve 2000, një periudhë kur autoritetet më vonë do të pretendonin që Epstein po drejtonte një rrjet të trafikimit seksual.

Duke cituar burime pranë Clinton, Ward, i cili ka mbuluar Epstein për dekada, tha se nuk ishin vetëm Epstein dhe Clinton që po afroheshin në fillim të viteve 2000, por edhe ish-presidenti dhe Maxwell. Maxwell, pretendon Ward, i përdori udhëtimet e saj me Clinton gjatë kësaj kohe si një ‘arratisje’ nga marrëdhënia e saj e pazakontë dhe ‘partneriteti i sëmurë’ me Epstein.

Maxwell aktualisht po pret gjykimin për akuzat e trafikimit seksual, lidhur me marrëdhënien e saj me Epstein. Ajo e ka deklaruar veten të pafajshme dhe gjyqi i saj është vendosur të fillojë në nëntor.

Ka pasur shumë spekulime në lidhje me marrëdhëniet e Maxwell dhe Clinton. Ish-presidenti ka mohuar çdo njohuri ose përfshirje në krimet e Epstein, por disa kanë sugjeruar që lidhja e tij me Epstein shkon thellë, veçanërisht përmes Maxëell.

Në librin ‘Një Vdekje e Përshtatshme: Vdekja misterioze e Jeffrey Epstein’, gazetarët Alana Goodman dhe Daniel Halper shkuan deri atje sa të pretendonin se Clinton dhe Maxwell në të njëjtën kohë kishin një lidhje dhe Clinton vizitoi rezidencën e saj në Manhattan disa herë. Një zëdhënës i Clinton në të kaluarën i quajti pretendimet e çështjes një ‘gënjeshtër totale’.

Epstein vdiq nga vetëvrasja në burg ndërsa priste gjykimin në vitin 2019.

Përgatiti për Hashtag.al, Klodian Manjani