Vendosni fjalën kyçe....

Shpallen fituesit e “Oscars 2019”, triumfon “Green Book” (FOTOT)


Kjo e djelë ishte një mbrëmje e paharrueshme për yjet e Hollywood-it. Janë ndarë të gjitha çmimet e edicionit të 91-të të Academy Awards.

Green Book fitoi çmimin për Foton më të Mirë. Regina King, Mahershala Ali, Rami Malek dhe Olivia Colman ishin në krye të kategorive për aktorët më të mirë në rolet kryesore dhe dytësore dhe Spike Lee fitoi një “Oscar” për herë të parë.

Bohemian Rhapsody fitoi katër çmime “Oscar” ndërsa Black Panther dhe Roma fituan tre secila. Por edhe Bradley Cooper dhe Lady Gaga nuk dolën pa një çmim pasi kënga e tyre Shalloë fitoi çmimin  si “Kënga më e mirë origjinale”.

LISTA E FITUESVE

Filmi më i mirë

Fitues: Green Book

Black Panther

BlacKkKlansman

Bohemian Rhapsody

The Favourite

Roma

A Star is Born

Vice

Skenari i përshtatur: 

Fitues: BlackkKlansman (Charlie Wachtel, DAvid Rabinowitz, Kevin Wilmott dhe Spike Lee)

“BlacKkKlansman”

“Can You Ever Forgive Me?”

“If Beale Street Could Talk”

“A Star Is Born”

Aktorja më e mirë në rol kryesor: 

Fitues: Olivia Colman

Yalitza Aparicio (“Roma”)

Glenn Close (“The Wife”)

Lady Gaga (“A Star Is Born”)

 Melissa MCcarthy (“Can You Ever Forgive Me?”).

Aktori më i mirë në rol kryesor: 

Fitues: Rami Malek

Christian Bale (“Vice”)

Breadly Cooper (“A Star Is Born”)

 Willem Dafoe (“At Eternity’s Gate”)

Viggo Mortensen (“Green Book”).

Aktorja më e mirë në rol dytësor: 

Fitues: Regina King (If Beale Street Could Talk)

Amy Adams, “Vice”

Marina de Tavira, “Roma”

Emma Stone, “The Favourite”

Rachel Weisz, “The Favourite”

Aktori më i mirë në rol dytësor: 

Fitues: Mahershala Ali, Green Book

Richard E Grant (Can You Ever Forgive Me?)

Sam Elliott (A Star Is Born)

Adam Driver (BlacKkKlansman)

Sam Rockwell (Vice)

Kostumografia: 

Fitues: Black Panther (Ruth Carter)

“The Ballad of Buster Scruggs”

“The Favourite”

“Mary Poppins Returns”

“Mary Queen of Scots”

Produksioni më i mirë (skenik)

Fitues: Black Panther (Hannah Beachler dhe Jay Hart)

The Favourite (Fiona Crombie dhe Alice Felton)

First Man (Nathan Crowley dhe Kathy Lucas)

Roma (Eugenio Caballero dhe Barbara Enriquez)

Mary Poppins Returns (John Myhre dhe Gordon Sim)

Makijazhi dhe stili flokëve: 

Fitues: Vice (Greg Cannom, Kate Biscoe dhe Patricia DeHaney)

“Border”

“Mary Queen of Scots”

Kinematografia: 

Fitues: Roma (Alfonso Cuaron)

“Cold War”

“The Favourite”

“Never Look Away”

“A Star Is Born”

Montazhi më i mirë

Fitues: Bohemian Rhapsody (John Ottman)

“BlacKkKlansman”

“Bohemian Rhapsody”

“Green Book”

“The Favourite”

“Vice”

Muzika – kënga origjinale: 

Fitues: Shallow –  “A Star Is Born”

“All The Stars” – “Black Panther”

“I’ll Fight” – “RBG”

“The Place Where Lost Things Go” – “Mary Poppins Returns”

“When A Cowboy Trades His Spurs For Wings” – “The Ballad of Buster Scruggs”

 

Editimi i zërit:  

Fitues: Bohemian Rhapsody (John Warhurst dhe Nia Hartstone)

First Man

A Quiet Place

Black Panther

Roma

Miksimi i zërit: 

Fitues: Bohemian Rhapsody (Paul Massey, Tim Cavagin dhe John Casali)

A Star Is Born

First Man

Roma

Black Panther

Efektet vizuale: 

Fitues: First Man (Paul Lambert, Ian Hunter, Tristan Myles dhe J.D. Schwalm)

“Avengers: Infinity War”

“Christopher Robin”

“Ready Player One”

“Solo: A Star Wars Story”

Filmi i shkurtër i animuar: 

Fitues: Bao

“Animal Behaviour”

“Late Afternoon”

“One Small Step”

“Weekends”

Filmi i animuar: 

Fitues: Spider-Man: Into the Spider-verse

“Incredibles 2”

“Isle of Dogs”

“Mirai”

“Ralph Breaks the Internet”

Filmi i shkurtër dokumentar: 

Fitues: Period. End of Sentence.

“Black Sheep”

“End Game”

“Lifeboat”

“A Night at the Garden”

Filmi më i mirë dokumentar: 

Fitues: Free Solo

“Hale County This Morning, This Evening”

“Minding the Gap”

“Of Fathers and Sons”

“RBG”

Filmi i shkurtër (live action): 

Fitues: Skin

“Detainment”

“Fauve”

“Marguerite”

“Mother”

Filmi i huaj më i mirë: 

Fitues: Roma (Meksikë)

“Capernaum”

“Cold War”

“Never Look Away”

“Shoplifters”

Kolona zanore: 

Fitues: Black Panther (Ludwig Goransson)

BlackkKlansman (Terence Blanchard)

If Beale Street Could Talk (Nicholas Britell)

Isle of Dogs (Alexdhere Desplat)

Mary Poppins Returns (Marc Shaiman)

Regjisori më i mirë: 

Fitues: Alfonso Cuaron – “Roma”

Spike Lee, “BlacKkKlansman”

Pawel Pawlikowski, “Cold War”

Yorgos Lanthimos, “The Favourite”

Adam McKay, “Vice”