Vendosni fjalën kyçe....

Kuba miraton vaksinën e saj, pretendon se ka 92.28% efikasitet


Enti rregullator i medikamenteve në Kubë njoftoi se kishte dhënë miratimin emergjent të vaksinës Abdala COVID-19. Miratimi nga Qendra për Kontrollin Shtetëror të Barnave dhe Pajisjeve Mjekësore duhet të ndihmojë në shitjen dhe licencimin e Abdala-s jashtë vendit, për të cilin Kuba thotë se ka një efikasitet kundër koronavirusit prej 92.28%.

Një vaksinë e dytë e prodhuar në vend COVID-19, Soberana 2, pritet të miratohet në javët e ardhshme. Enti Rregullator tha se vaksina me dy faza e shpërndarë me një të tretë përforcuese, e quajtur Soberana Plus ishte provuar 91.2% efektive në provat klinike të fazës së vonë kundër koronavirusit.

Irani, Argjentina dhe Vietnami kanë thënë se janë të interesuar të prodhojnë vaksinat kubane, ndërsa Xhamajka dhe Meksika janë ndër vendet që kanë shprehur interes për blerjen e tyre.

Kuba po lufton me një rritje të rasteve COVID-19 të nxitura nga variantet Beta dhe tani Delta. Rastet kanë arritur një rekord të ri, megjithëse vdekshmëria mbetet e ulët.

Rastet COVID-19 në Kubë gati u dyfishuan të Premten në 6,422 mes një shpërthimi në infeksione në provincën Matanzas, që është edhe vendi me plazhin kryesor të ishullit.