Euro 2020/ Çekia kalon në çerekfinale me Danimarkën, Holanda në lot

Republika Çeke kalon në çerek finale me Danimarkën. Kjo ishte një fitore emocionuese. Gjithmonë të disiplinuar dhe të fuqishëm, çekët treguan zgjuarsi dhe aftësi për ta shfrytëzuar në maksimum faktin që ishin me një lojtar tepër, pas daljes me karton të kuq të Matthijs De Ligt.

Ndryshe ndodhi me Holandën, që sot bëri gjithçka keq në “Puskas Arena” të Budapestit, duke humbur 0-2 ndaj Çekisë.

Dy golat e fitores: Në minutën e 68-të erdhi goli me kokë i Tomas Holes, ndërsa në minutën e 80-të erdhi edhe goli që vulosi fitoren nga Patrik Schick.

veproi bukur në zonë dhe gjeti golin e katërt personal në Euro 2020. 0-2 për Çekinë, që

Me këtë ndeshje, Çekia siguroi vendin në çerekfinalen e “Euro 2020” ku do sfidojë Danimarkën për të kaluar në gjysmëfinale.