Vendosni fjalën kyçe....

Dokumente të klasifikuara të Ministrisë së Mbrojtjes britanike gjenden në stacionin e autobusit


Dokumente të klasifikuara të Ministrisë së Mbrojtjes që përmbajnë detaje rreth HMS Defender dhe ushtrisë britanike janë gjetur në një stacion autobusi në Kent.

Një grup dokumentesh diskuton reagimin e mundshëm rus ndaj kalimit të anijes përmes ujërave ukrainase në brigjet e Krimesë të mërkurën.

Një tjetër detajon planet për një prani të mundshme ushtarake të MB në Afganistan pasi të përfundojë operacioni i NATO-s i udhëhequr nga SHBA.

Qeveria tha se një hetim ishte nisur.

Një zëdhënës i Ministrisë së Mbrojtjes tha se një punonjës kishte raportuar humbjen e letrave të ndjeshme të mbrojtjes, duke shtuar: “Do të ishte e papërshtatshme të komentohet më tej”.

Dokumentet, pothuajse 50 faqe në të gjitha, u gjetën në një grumbull të lagur pas një stacioni autobusi në Kent herët në mëngjes të martën.

Një anëtar i publikut, i cili dëshiron të mbetet anonim, kontaktoi BBC kur kuptoi natyrën e ndjeshme të përmbajtjes.

BBC beson se dokumentet, të cilat përfshijnë emaile dhe prezantime të PowerPoint, kanë origjinën në zyrën e një zyrtari të lartë në Ministrinë e Mbrojtjes (MM).

Dokumentet në lidhje me shkatërruesin e Marinës Mbretërore Lloji 45, HMS Defender, tregojnë se një mision i përshkruar nga MM si një “kalim i pafajshëm nëpër ujërat territoriale të Ukrainës”, me armë të mbuluara dhe helikopterin e anijes të vendosur në hangarin e saj, u krye në pritje që Rusia mund të përgjigjet në mënyrë agresive.

Të mërkurën më shumë se 20 aeroplanë rusë dhe dy anije roje bregdetare kaluan mbi anijen luftarake ndërsa lundronte rreth 12 milje (19 km) larg brigjeve të Krimesë.

Ministria e mbrojtjes e Moskës tha se një anije patrulluese lëshoi të shtëna paralajmëruese dhe një avion lëshoi bomba në rrugën e shkatërruesit, por qeveria e Mbretërisë së Bashkuar e hodhi poshtë këtë pretendim, duke mohuar të shtënat paralajmëruese.

Misioni, i quajtur “Op Ditroite”, ishte subjekt i diskutimeve të nivelit të lartë deri të hënën, tregojnë dokumentet, me zyrtarët që spekulojnë rreth reagimit të Rusisë nëse HMS Defender lundronte pranë Krimesë.