Vendosni fjalën kyçe....

Peshëngritësi transgjinor do garojë në Olimpiadë si femër, sportistet femra janë paralajmëruar të mbyllin gojën e të mos ankohen


Një peshëngritëse Olimpike nga Zelanda e Re thotë se femrave që ankohen për atleten transgjinore Laurel Hubbard që garon në Lojërat Olimpike të Tokios u është thënë që të mbyllin gojën.

Hubbard është në rrugën e duhur për t’u bërë atletja e parë transgjinore që garon në një Olimpiadë pasi Federata Ndërkombëtare e Peshëngritjes (IWF) modifikoi kërkesat kualifikuese për Lojërat e Tokios të mërkurën.

Por Tracey Lambrechs, e cila gjithashtu garoi për Zelandën e Re në peshëngritje, ka thënë se ajo beson se garimi i Hubbard në këtë sport do të ishte i padrejtë ndaj grave të tjera.

“Ne jemi të gjithë bashkë për barazinë e femrave në sport, por tani që barazia po na hiqet. Unë kam pasur peshëngritëse femra të vijnë tek unë dhe të thonë,” Çfarë të bëjmë? Kjo nuk është e drejtë, çfarë të bëjmë? “. Fatkeqësisht, nuk mund të bëjmë asgjë sepse sa herë që e shprehim na thuhet të mbyllim gojën.”

Hubbard, 43 vjeë, lindi mashkull por u shndërrua në femër në të 30-at. Ajo garoi në garat e peshëngritjes për burra për vite me radhë, duke vendosur një numër rekordesh të të rinjve të Zelandës së Re në 1998, përpara se garonte si femër në vitin 2013.