Vendosni fjalën kyçe....

Zhduket nëndetësja në Indonezi bashkë me të dhe ekuipazhi


Një nëndetëse e zhdukur që nga e mërkura në brigjet e Bali me 53 persona në bord ka humbur, tha të shtunën marina indoneziane.

Pjesë të nëndetëses, së bashku me mbeturinat, përfshirë sixhadet e lutjeve, u gjetën afër vendit ku ajo u zhduk, tha shefi i stafit të marinës.

Një skanim zbuloi nën në një thellësi prej 850m, përtej kufirit të tij të mbijetueshëm.

Ajo mbante oksigjen të mjaftueshëm vetëm për tre ditë.

KRI Nanggala u zhduk pasi kërkoi leje për t’u zhytur gjatë një stërvitje silur.

Anija e ndërtuar nga Gjermania ishte mbi 40 vjeç, por iu nënshtrua një riparimi në 2012.

Flota detare indoneziane ka këmbëngulur që nëndetësja ishte në gjendje të mirë, por një njollë nafte ku mendohet se anija e zhytur ka ngritur shqetësimin se rezervuari i karburantit mund të jetë dëmtuar.

Ne kemi gjetur disa pjesë dhe besohet të jenë pjesë ose përbërës që janë bashkangjitur nëndetëses që nuk do të dilnin nga anija nëse nuk do të kishte pasur presion nga jashtë ose një çarje në lëshuesin e silurit,” tha Shefi i Marinës i stafit Yudo Margono.

Midis artikujve të rikuperuar ishte një shishe yndyre për lyerjen e periskopit. Ata u gjetën në një rreze prej 10 miljesh (16 km) ku nuk kishin kaluar asnjë anije tjetër.

Ka qenë një përpjekje ndërkombëtare për të gjetur anijen e marinës.