Vendosni fjalën kyçe....

Grupi ‘Burrat me të zeza ’ që është kundër kufizimeve të Covid-19 protestë në Danimarkë (Video)


Një grup që është kundër kufizimeve Covid zhvilloi një protestë në kryeqytetin e Danimarkës për të shprehur solidaritetin e tyre me një aktivist i cili u dënua me dy vjet burg për gjoja nxitje të dhunës në një demonstratë të mëparshme.

Disa qindra anëtarë të grupit anti-karantinë ‘Burrat në të Zezë’ dolën në rrugët e Kopenhagen të shtunën në mbrëmje, duke ndezur pishtarë dhe duke hedhur parrulla ndërsa lëviznin nëpër rrugë.

Disa demonstrues godisnin daullet, ndërsa të tjerët mbanin një banderolë të madhe ku shkruhej ‘rezistenca e veshur me të zeza’.

Pamjet e publikuara nga agjencia video e RT Ruptly tregojnë demonstruesit, shumë prej tyre të veshur me të zeza, duke lëshuar fishekzjarre në ajër ndërsa policia shoqëronte turmën. Nuk pati raportime të dhunës dhe nuk u bë asnjë arrestim, sipas mediave lokale.

Demonstrata pasoi dënimin e një gruaje që u gjet fajtore për nxitje të dhunës gjatë një proteste anti-bllokim në janar. Folësit që iu drejtuan turmës gjatë marshimit të së shtunës shprehën solidaritetin me gruan që u dënua me dy vite burg për shkak të një dispozite të diskutueshme që lejon gjykatat daneze të dyfishojnë dënimet nëse krimi ka të bëjë me pandeminë Covid-19.