Vendosni fjalën kyçe....

Të shtëna me armë në Vjenë, raportohet për viktima dhe të plagosur


Disa njerëz kryen një sulm terrorist në Vjenë që rezultoi në viktima të shumta, u tha gazetarëve Ministri i Brendshëm austriak Karl Nehammer, raporton RT.

Sulmuesit shënjestruan zonën përreth Stadttempel, sinagogën hebraike të Vjenës që daton që nga vitet 1820. Ishte e paqartë nëse synohej vetë sinagoga apo zyrat e komunitetit ngjitur, pasi ato ishin të mbyllura në atë kohë.

Media lokale ka raportuar viktima të shumta, përfshirë një oficer policie i cili u plagos në një betejë me armë me sulmuesit. Ka raporte të pakonfirmuara për shtatë persona të vrarë.

Videot që qarkullojnë në mediat sociale treguan një person të armatosur të veshur me të bardha duke ecur përgjatë një rruge të mbuluar me kalldrëm dhe duke qëlluar. Më shumë pamje treguan një shkëmbim zjarri në Schwedenplatz, një shesh aty pranë përgjatë lumit Danub.