Vendosni fjalën kyçe....

Ndërron jetë në moshën 90-vjeçare legjenda e kinemasë, Sir Sean Connery


Aktori legjendar skocez, Sir Sean Connery, ka ndërruar jetë në moshën 90-vjeçare.

Connery është një aktorët më të njohur në botë me më shumë se 94 role ku spikasin ato të James Bond, të cilin e ka luajtur shtatë herë.

Sipas familjes, aktori ndërroi jetë paqësisht në shtëpi në ishujt Bahamas. Connery ka fituar çmimin Oskar për filmin ‘Të Paprekshmit’ (The Untouchables), ndërsa gjatë karrierës njihet përveç rolit të James Bond edhe për rolet e tij në filmat ‘The Hunt for Red October’, ‘Highlander’, ‘Indiana Jones’, etj.

Connery ka fituar dy Çmime të Filmit të Akademisë Britanike dhe tre Çmime Golden Globe.

Atij iu dha titulli ‘Kalorës’ në vitin 2000 ndërsa më pas mori çmimin ‘Sir’ (Zotëri).