Vendosni fjalën kyçe....

Shefi i diplomacisë hungareze kritika Gjermanisë se po pengon projektin e rëndësishëm bërthamor


Ministrat nga Aleanca 90/Partia e Gjelbërve në qeverinë e koalicionit të Gjermanisë po bllokojnë punën për të modernizuar një termocentral kyç bërthamor, ka pohuar ministri i Jashtëm hungarez Peter Szijjarto.

Përmirësimet në impiantin bërthamor të Paks-it të Hungarisë, i cili prodhon gjysmën e energjisë elektrike të vendit, po kryhen nga agjencia bërthamore ruse Rosatom dhe një numër firmash evropiane.

Framatome e Francës dhe Siemens Energy e Gjermanisë u kontraktuan për të furnizuar sistemet e kontrollit për reaktorët e rinj në objekt, por nuk e kanë bërë këtë për shkak të kundërshtimit nga Berlini, tha Szijjarto gjatë një konference për shtyp të premten.

“Autoriteti francez i eksportit i ka dhënë Framatome lejen për të furnizuar sistemet e kontrollit, por dy ministra të Gjelbër në qeverinë gjermane, ministri i Ekonomisë dhe ministrja e jashtme (Robert Habeck e Annalena Baerbock), po bllokojnë çështjen e lejeve të ngjashme për Siemens Energy për momentin. Kjo është e papranueshme.” – tha ai.

Szijjarto theksoi se sanksionet e vendosura ndaj Rusisë për konfliktin në Ukrainë nuk e kufizojnë bashkëpunimin e BE-së me Moskën për energjinë atomike civile. Sipas ministrit, Baerbock dhe Habeck po pengojnë ecjen përpara të projektit Paks 2 thjesht për ‘arsye politike ose ideologjike’ që nuk kanë ‘bazë ligjore’.

Ai gjithashtu vuri në dukje se Hungaria nuk zotëron depozita të pasura nafte dhe gazi, gjë që e bën termocentralin bërthamor thelbësor për sigurinë e saj energjetike.

“Ne kemi përdorur energjinë bërthamore për katër dekada. Ne nënshkruam një kontratë me Rosatom për të ndërtuar reaktorë të rinj nëntë vjet më parë dhe populli hungarez ka paguar tashmë çmimin e luftës në vendin fqinj.” – tha Szijjarto, duke iu referuar konfliktit në Ukrainë.