Vendosni fjalën kyçe....

Shpërthen numri i rasteve të reja me koronavirus në Francë, 13498 të infektuar brenda 24 orëve


Franca raportoi 13,498 raste të reja të konfirmuara Covid-19 gjatë 24 orëve të mëparshme, duke vendosur një rekord tjetër në infeksionet shtesë ditore që nga fillimi i epidemisë.

Rastet e reja e çuan totalin në 442,194 ndërsa mesatarja lëvizëse shtatë ditore e infeksioneve të reja ditore u rrit në më shumë se 9,700, krahasuar me një minimum prej 272 në fund të majit, dy javë pasi u hoq bllokimi.

Një qarkullim më i shpejtë i virusit dhe një rritje gjashtëfishi i testimit pasi qeveria e bëri atë të lirë janë dy arsyet kryesore për shkallën e rritjes, kanë thënë epidemiologët.

Numri i njerëzve në Francë që kanë vdekur nga Covid-19 u rrit me 26 të Shtunën në 31,274, një rritje dukshëm më e ulët se e regjistruar një ditë më parë.

Autoritetet shëndetësore raportuan një kërcim të papritur të numrit ditor të vdekjeve të vendit nga Covid-19 të Premten për shkak të rasteve të pa raportuara në një spital pranë Parisit.