Vendosni fjalën kyçe....

11 shenja që tiroidja juaj nuk po punon si duhet


Tiroidja është një gjëndër e vogël që ndodhet nën laring. Hormonet që sekreton kontrollojnë metabolizmin e trupit. Por, si të gjitha gjërat, kjo “nënë e të gjitha gjëndrave” është e ndjeshme ndaj mosfunksionimit dhe kur kjo ndodh, ajo vepron në mënyra të ndryshme në varësi të faktit nëse është duke prodhuar hormonin në tepricë (hipertiroidizëm) apo duke mos e prodhuar mjaftueshëm atë (hipotiroidizëm.)

Këtu do të gjeni një listë të simptomave të të dy gjendjeve tiroide, në mënyrë që të ndërgjegjësoheni për një tiroide keqfunksionuese. Nëse mendoni se diçka mund të jetë duke mos shkuar mirë, sigurohuni që të vizitoni një doktor sa më shpejt që të keni mundësi.

1- HYPOTIROIDIZIMI

Hipotiroidizmi është një gjendje në të cilën gjëndra tiroide nuk prodhon mjaftueshëm hormon tiroide. Një mungesë e jodit është një nga shkaqet më të zakonshme të hipotiroidizmit. Hipotiroidizmi është më i zakonshëm tek gratë sesa tek burrat, me gratë mbi moshën 60 vjeç që janë më të ndjeshme.

Tani le të hedhim një vështrim në simptomat e saj.

Letargjia

Gjëndra tiroide prodhon hormone që kontrollojnë mënyrën se si trupi përdor energji. Nënprodhimi i hormoneve mund të çojë në një ndjenjë depresioni, plogështi dhe letargji.

Një ndryshim në zërin tuaj

Gjëndra tiroide dhe laringu (kutia e zërit) janë të vendosura shumë afër njëra-tjetrës. Kështu që çdo mosfunksionim i gjëndrës tiroide mund të ndikojë në laring dhe të shkaktojë probleme me zërin tuaj.

Lëkura e trashë dhe vetullat e holluara

Hipotiroidizmi çon në kalcifikimin e lëkurës. Kjo bën që ajo të duket e trashë, e thatë dhe me luspa. Mund të rezultojë gjithashtu në rrallimin e vetullave tuaja, e cila është mjaft e fshehtë por shpesh shfaqet ndër simptomat e para.

Dhimbje muskulore dhe nyjesh

Mbajtja e lëngjeve, një simptomë e zakonshme e hipotiroidizmit, mund të shkaktojë dhimbje në muskujt dhe nyje. Më së shpeshti manifestohet rreth kyçeve të këmbëve dhe përkeqësohet me aktivitetin fizik.

Dëgjim i dobët

Edhe pse arsyeja nuk dihet plotësisht, hulumtimi ka identifikuar qartë lidhjet midis mosfunksionimit të tiroides dhe humbjes së dëgjimit.

Humbja e dëshirës seksuale

Hipotiroidizmi bën që metabolizmi të ngadalësohet, që do të thotë që organet riprodhuese ngadalësohen gjithashtu. Kjo çon në më pak prodhim të hormoneve seksuale duke ndikuar kështu në epsh.

2- HIPERTIROIDIZIMI

Hipertiroidizmi është një gjendje e shkaktuar nga prodhimi i tepërt i hormonit tiroide në trup. Kjo është rreth 2 deri 10 herë më e përhapur tek gratë.

Cilat janë simptomat e hipertiroidizmit? Le t’u hedhim një sy.

Një shtim i oreksit

Një oreks i shtuar mund të jetë një shenjë e hipertiroidizmit pasi lëshimi i tepërt i hormonit tiroide në trupin tuaj mund t’ju bëjë të ndjeheni të uritur gjatë gjithë kohës. E vetmja ndërhyrje për këtë është se marrja e tepërt e ushqimit jo domosdoshmërisht ju bën të fitoni peshë pasi metabolizmi i shtuar i trupit e kompenson atë.

Urinim i tepërt

Një metabolizëm më i shpejtë nënkupton një fluks të rritur të gjakut. Kjo bën që veshkat tuaja të filtrojnë më shumë, kështu që prodhohet më shumë urinë.

Etje e tepruar

Meqenëse hipertiroidizmi shkakton urinim të tepërt, trupi juaj duhet të rimbushë nivelin e tij të ujit. Kjo ju bën të dëshironi më shumë ujë.

Dridhje duarsh

Të gjithë do të pësonin dridhje të lehta nëse duart dhe parakrahët e tyre duheshin mbajtur në të njëjtin pozicion për një kohë të gjatë. Meqenëse hipertiroidizmi shpejton pothuajse të gjitha funksionet metabolike dhe e vendos trupin në gjendje të shpejtë përpara, kohëzgjatja e kohës pas së cilës normalisht do të fillonin duart duke u dridhur zvogëlohet.

Kjo shkakton dridhje të dukshme në duar dhe parakrah.

Periudha të një dëshire të tepruar seksuale

 

Për shkak të një metabolizmi të përshpejtuar, hipertiroidizmi mund të shkaktojë dhe periudha të një dëshire të tepruar seksuale.

KËSHILLA PËR STILIN E JETËS PËR TË MENAXHUAR MOSFUNKSIONIMIN E TIROIDES

Këshilla për stilin e jetës për hipotiroidizmin:

Ndiqni një dietë të shëndetshme të perimeve, frutave, dhe proteina. Për të mbajtur nivelet e energjisë tuaj të qëndrueshme, hani vakte të vogla gjatë gjithë ditës. Shtimi në peshë është një simptomë e zakonshme e hipotiroidizmit, kështu që të ngrënit shëndetshëm mund t’ju ​​ndihmojë të menaxhoni shtimin e peshës.

Ndiqni një mënyrë jetese aktive. Ushtrimi mund të ju ndihmojë të mbani një peshë të shëndetshme. Ai gjithashtu rrit nivelin e energjisë tuaj dhe zvogëlon stresin e cila është veçanërisht e rëndësishme nëse keni hipotiroidizëm.

Praktikoni meditim dhe yoga. Hipotiroidizmi mund të çojë në letargji dhe depresion. Meditimi dhe joga mund t’ju ndihmojnë në betejën tuaj kundër këtyre kushteve.

Shkoni në shtrat herët dhe vendosni një orar të gjumi. Ndjenja letargjike dhe energjia e ulët janë simptoma të zakonshme të hipotiroidizmit. Pra, jepini trupit tuaj gjumin e duhur për t’u rimbushur me këtë energji.

Shmangni jodin. Personat me hipertiroidizëm nuk duhet të hanë ushqime të larta me jod. Gjithashtu, shmangni qumështin dhe produktet e tjera të qumështit përfshirë akullore, djathë, kos dhe gjalpë. Ushqimet e detit, përfshirë peshkun, Sushiin, butakët dhe algat e detit gjithashtu duhet të shmangen.

Praktikoni meditimin. Mbiprodhimi i hormoneve tiroide rezulton në më shumë stimulim të trurit duke bërë që të prekurit të ndjehen të trishtuar ose të shqetësuar. Praktikoni meditimin për menaxhimin e ankthit.

Pini ujë! Hipertiroidizmi bën që të humbni shumë ujë përmes urinimit. Kështu që mbajeni trupin tuaj të hidratuar siç duhet.

VINI RE: Ky artikull është pronë intelektuale e Supershendeti.com