Vendosni fjalën kyçe....

100 viktima nga rrëshqitjet e dheut në Mianmar


Trupat e 113 personave janë gjetur nën rrënoja pas një rrëshqitjeje toke pranë një miniere gurësh të çmuar në Mianmar, pohuan autoritetet e vendit.

Shirat e mëdha të musonit krijuan një ‘valë me baltë’, e cila bllokoi punëtorët dhe pastruesit në këtë zonë rreth orës 8 të mëngjesit në orën lokale të enjten në zonën e pasur me gurë të çmuar në Hpakant, në shtetin verior Kachin.

Rrëshqitjet e tokës në minierat ka kushte sigurie në Hpakant janë të zakonshme, me rreth 116 persona që vdiqën në një incident të ngjashëm në vitin 2015.

Myanmar është burimi më i madh në botë i opalit dhe qindra persona shkojnë në pjesën e jashtme të minierave për të kërkuar gurë të çmuar. Tregtia e këtij guri i sjell Mianmarit më shumë se 30 miliardë dollarë në vit të ardhura.