Vendosni fjalën kyçe....

Franca e mbyll sezonin futbollistik, kampion shpallet PSG-ja


Liga e futbollit në Francë e shpalli të përfunduar sezonin këtë enjte, me Paris Saint-Germain si kampione të Ligue 1.

PSG kryesonte tabelën me 12 pikë nga Marseja kur sezoni u pezullua në mesin e marsit për shkak të shpërthimit të koronavirusit, i cili ka vazhduar të vrasë më shumë se 24,000 njerëz në Francë.

Njoftimi nga LFP vjen pasi Kryeministri Edouard Philippe tha të martën se “ligat sportive profesionale, veçanërisht futbolli, nuk mund të rinisin” për shkak të rreziqeve që lidhen me pandeminë.

Nuk ka paqartësi në lidhje me këtë deklaratë. Ne kemi nevojë për të marrë një vendim përfundimtar në lidhje me këtë sezon. Ne e pranojmë se sezoni 2019-20 ka mbaruar,” tha presidenti i LFP, Nathalie Boy de la Tour, në një tele-konferencë me gazetarët.

Duke hedhur poshtë çdo mundësi të ndjekjes së modelit Hollandez, i cili vendosi të anulojë sezonin e tyre pa një kampion, heqje apo promovim, LFP tha se një tabelë përfundimtare ishte rregulluar në bazë të pikëve mesatare për lojë.

Dhjetë raundet e ndeshjeve mbetën kur sezoni u ndal

Si rezultat, Marseja dhe Rennes do të kalojnë në Champions League sezonin e ardhshëm, ndërsa Lille me vendin e katërt do të luajë në Europa League.

Toulouse dhe Amiens, të dyja në fund, janë të dënuar të kalojë një ligë më poshtë, me Lorient dhe Lens që vijnë nga Ligue 2.

Identiteti i përfaqësuesve të tjerë evropianë varet nga fakti nëse ndonjëherë luhen finalet e dy kupave vendase.

Mbledhjet e mëdha të njerëzve mbeten të ndaluara në Francë deri në shtator.

Sidoqoftë, nëse qeveria franceze dhe UEFA pranojnë, të dyja finalet e kupave ende mund të inskenohen në gusht.

PSG do të luante me Lyon në finalen e Kupës së Ligës dhe me Saint-Etienne në finalen e Kupës Franceze. Nëse luhen ndeshjet, Lyon dhe Saint-Etienne do të kualifikoheshin në Europa League duke fituar.