Vendosni fjalën kyçe....

Reforma e pensioneve, përplasje të dhunshme mes protestuesve e policisë në Francë (Video)


Disa demonstruesit janë përgjakur pas përleshjeve me policinë në qytetin francez Rouen, ndërsa autoritetet përpiqen të mbajnë nën kontroll protestat kundër reformës së pensioneve që kanë përfshirë vendin.

Pamjet e publikuara tregojnë përplasjen mes policisë e demonstruesve, teksa blutë përpiqen të zmbrapsin disa protestues duke i goditur me shkopinj gome e duke i spërkatur me piper.

Një burrë u filmua i gjakosur pas përplasjes. 61-vjeçari u mjekua në vendngjarje nga mjekët dhe zjarrfikësit, përpara se të transferohej në Spitalin Universitar të Rouen.

Marshimet kundër reformës së pensioneve u kthyen të dhunshme në të gjithë vendin, me përplasje brutale në kryeqytetin Paris si dhe në qytete më të vogla në mbarë vendin.