Vendosni fjalën kyçe....

Përplaset anija në Venecia, humbin jetën biznesmeni i njohur italian dhe dy të tjerë


Një varkë me shpejtësi të lartë duke u përpjekur për të vendosur një rekord të ri të shpejtësisë u përplas në një shkëmb artificial në Venecia.

Ngjarja ndodhi mbrëmjen e shkuar, ku si pasojë e përplasjes kanë humbur jetën tre persona. Ekuipazhi drejtohej nga biznesmeni italian 76-vjeçar, Fabio Buzzi, kampion bote në këto gara. Siç shkruan “Reuters” ai ishte duke u përpjekur të caktonte një rekord shpejtësie duke përshkruar një rrugë nga Monaco në Venecia.

Ata kishin garuar për 18 orë e 32 minuta kur ndodhi aksidenti, duke mbajtur një shpejtësi mesatare prej rreth 100 km në orë.

Nga aksidenti humbi jetën Buzzi dhe dy pilotët e tjerë, njëri prej të cilëve ishte britanik. Një anëtar i katërt i ekuipazhit u hodh nga anija dhe mbijetoi.

Buzzi ka projektuar dhe ndërtuar varka me energji elektrike me kompaninë e tij “FB Design” dhe ka garuar që nga viti 1960, duke vendosur rekorde të shumta.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *