Vendosni fjalën kyçe....

‘Greqia i ka ofruar Turqisë një degë ulliri, na duhen hapa të guximshëm’ – Ministri i Jashtëm i Greqisë


Greqia i ka ofruar Turqisë një degë ulliri, tha të enjten ministri i Jashtëm, Nikos Dendias.

‘Kryeministri Mitsotakis i ka ofruar një degë ulliri Turqisë. Është padyshim në përputhje me respektimin e të drejtës ndërkombëtare dhe marrëveshjeve,’ tha Dendias për kanalin televiziv lokal ‘SKAI’.

Ai u referohej vërejtjeve të Mitsotakis në një mbledhje të Asamblesë së Përgjithshme javën e kaluar, në të cilën ai tha: ‘I bëj thirrje presidentit turk Erdogan për një qasje të përbashkët në të cilën do të ndërmarrim hapa të guximshëm’.

Duke kujtuar se të dy vendet kanë lidhje të thella, Dendias tha se Athina do të takohej me Ankaranë në kontekstin e tanishëm ndërkombëtar.

Tensionet mes dy vendeve janë shtuar së fundmi pas përplasjeve në Mesdheun lindor dhe në Qipro.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *