Vendosni fjalën kyçe....

Rusia arreston “spiunin amerikan” në Moskë


 

Agjencia shtetërore e sigurisë FSB-ja Ruse thotë se ka arrestuar një qytetar amerikan të “kapur për spiunazh” në Moskë.

I quajtur Paul Whelan, u arrestua në Moskë më 28 dhjetor dhe u akuzua për “spiunazh”.

Shërbimi kryesor anti-spiunazhi i Rusisë, nuk dha detaje të mëtejshme.

Nëse shpallet fajtor, ai përballet me 10 deri në 20 vjet burg, njofton agjencia e lajmeve Tass. Por ende nuk ka pasur konfirmim nga SHBA.

Akuzat e spiunazhit kanë qenë një tipar i vazhdueshëm i marrëdhënieve të Rusisë me SHBA dhe MB këtë vit.

Më parë këtë muaj një aktivist i të drejtave të armëve ruse në SHBA, Maria Butina, u deklarua fajtore për komplot. Prokurorët e SHBA-së thonë se ajo ka vepruar si agjent shtetëror rus, duke infiltruar grupet konservatore.

Në mars, Britania e Madhe dhe aleatët e saj perëndimorë kanë dëbuar më shumë se 100 diplomatë rusë, në përgjigje të helmimit të ish spiunit rus Sergei Skripal dhe vajzës së tij Julia në Salisbury. Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar akuzoi shtetin rus për kryerjen e sulmit nervor.

Rusia e mohoi  se u hakmor duke dëbuar dhjetra diplomatë perëndimorë.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *