Vendosni fjalën kyçe....

Editorial

Nderoje tjetrin, fotograf!

Nga Ardian Vehbiu Takimi i ambasadores së SHBA në Shqipëri, Yuri Kim, me shkrimtarin Ismail Kadare, është lajmëruar në media dhe në rrjete i shoqëruar me këtë fotografi. Fotografia është e shëmtuar dhe nuk i bën nder as Kadaresë, as ambasadores Kim, as dinjitetit tonë si shtet. Unë e kam…

“Permanencat e historisë”

Nga Aurel Plasari Mbaj mend, nga vitet e studimeve në ballkanologji, diskutimet mbi konferencat e ballkanologut dhe albanologut Nikolla Jorga (1871-1940) të mbajtura nëpër kongreset ndërkombëtare, në Universitetin e Sorbonës, Paris, etj. Ndër të tjera risi, Jorga synoi të introduktonte në studimin e historisë konceptin e “horizonteve”, të cilat disa…

Si ta kuptosh që je komunist

Nga Edison Ypi Të bësh si i ditur, si patriot i thekur, si nacionalist, si vigjilent, të shpartallosh armiq e tradhëtarë, të japësh këshilla duke u fshehur pas pseudonimit, s’je asgjë tjetër përpos një derr komunisti që s’e ke shokun. T’ia hedhësh në kurriz të gjitha fajet apo të falenderosh…

Në kujtim të Peter R. De Vries

Nga Flutura Açka Kur gazetaria është mision në shërbim të lirisë Në nderim të gazetarit investigativ holandez, Peter R. De Vries Qysh nga pasditja e 6 korrikut, kur breshëritë e plumbave e “gjunjëzuan” në rrugë, njoftimet për jetën e tij ishin bërë lajmi i studove televizive dhe i rrethit të…

Tre rrëfime për korrupsionin në burgje

Nga Anila Hoxha Arrestimi i Enkeleida Hoxhës ktheu edhe njëherë sytë nga vendimarrjet që nxjerrin nga qelia të dënuar të rrezikshëm. Edhe njëherë u diskutua gjatë procedimit disiplinor të saj përfshirja e një vargu të gjatë njerëzish, të angazhuar për të lehtësuar pozitën e tyre, herë duke i dërguar në…