Vendosni fjalën kyçe....

Editorial

Bledi i Kozanostrës

Nga Sokol Shameti Vjet në pikë të vapës, teksa po pija kafe në lokalin e Bledit e po haheshim me fjalë ai nga banaku e unë si klient i vetëm në verandë, mbi faktin nëse media në Shqipëri ka marrë fund me gjithsej apo vetëm vende-vende, thashë me mendje ta…

Paradoksi i Evropës si destinacion

Nga Irena Beqiraj Për çdo ndjekës të paanshëm të debatit mbi faktorët e shtyrjes së hapjes së negociatave me Bashkimin Evropian, por edhe të ecurisë së integrimit rajonal, konkluzioni është i thjeshtë – Rruga konvencionale e ndjekur për të qenë pjesë e Bashkimit Evropian ka pushuar së qenuri rrugë suksesi,…

Poshtë populli, rroftë humbja

Nga Habjon Hasani Një orë pasi ishte mbyllur votimi, në mbrëmjen e 25 Prillit u konsumua një prej kurtheve më inteligjente mediatike, kurth në të cilin opozita ra menjëherë viktimë, duke u vetëshfaqur si entitet naiv në ato momente kulminante. Kurthi ishte pak a shumë në këtë skenar: Baton Haxhiu…

Një sulltan dhe një divan

Nga Edon Qesari Bashkimi Evropian dhe Turqia, siç edhe dihet gjerësisht, nuk janë në periudhën më të lumtur të marrëdhënies së tyre diplomatike. Një gjendjeje të tillë, të ardhur për shkaqë politike (që do të ishte fort e mërzitshme, siç dhe pezmatuese, të renditeshin këtu), i shtohet edhe sikleti i…

Opozita që ka luksin të heshtë

Nga Klodian Tomorri Të kritikosh opozitën është e lehtë. Ndonjëherë mund të jetë edhe e leverdisshme. Por personalisht, përpiqem shumë t’i rri larg këtij tundimi. Kjo, jo vetëm për shkak të afinitetit politik për Partinë Demokratike, por edhe për një arsye tjetër shumë më parimore. Të sulmosh opozitën është e…

Antikomunizmi si tipar i kastës

Nga Ledian Droboniku A keni vënë re që sa herë që afron momenti i votimeve, oligarkia ngacmon plagën e komunizmit, duke parafabrikuar një debat fals. Thua të jetë rastësi? Thua se oligarkisë e klerit të saj po i dhimbsen vërtet vuajtjet e kaluara të shqiptarëve, por jo ato të tanishme?…

AstraZeneca, i zoti e shet tellalli s’e jep

Nga Çapajev Gjokutaj Ka diçka kontraversale: shkencëtarët thonë se nuk ka prova bindëse që astrazeneca shkakton tromboza, politikanët nxitojnë të pezullojnë përdorimin e saj; institucione të populluara nga shkencëtarë si OBSh deklarojnë se dobitë e kësaj vaksine i tejkalojnë dukshëm rreziqet potenciale, por shumë shtetete të BE- së, përfshirë dhe…

LED Rama, kryeministri virtual

Nga Andy Wharhol Në ka një gjë që shpërtheu me ardhjen e Ramës kryeministër ishin ekranet LED. Këto janë ekranet ku Rama i mban gjithmonë mbas vetes për të përqeshur personazhet. Rama duke qenë se i manipulon njerëzit e përdori këtë teknologji kineze për të krijuar skena që normalisht nuk…