Vendosni fjalën kyçe....

Shuhen akuzat ndaj kryeministrit japonez për skandalin e fondeve politike


 

Kryeministri japonez Fumio Kishida e ka gjetur veten të shpëtuar pasi prokurorët hoqën akuzat kundër tij në skandalin e fondeve politike.

Prokurorët cituan “mungesë provash” në këtë çështje, raportoi të martën Kyodo News me bazë në Tokio, përcjell AA.

Përveç Kishidas, akuzat kundër disa ligjvënësve të tjerë aktualë dhe ish nga Partia Liberale Demokratike (LDP) në pushtet, e cila ka qeverisur Japoninë që nga viti 1955, përveç gjashtë vjetësh, janë hequr në këtë rast.

Në muajt e fundit, prokurorët japonezë kanë bastisur, marrë në pyetje dhe arrestuar anëtarë të partisë në pushtet në mes të një hetimi për një ankesë penale që akuzon pesë fraksione për nënraportim të të ardhurave të krijuara nga ngjarjet e mbledhjes së fondeve politike gjatë pesë viteve deri në vitin 2022.

Disa ish-anëtarë të LDP-së janë paditur në skandalin, i cili ka rezultuar në humbjen e mbështetjes publike për partinë.

Partia po përballet gjithashtu me akuza për lidhje me Kishën e diskutueshme të Unifikimit.

Mes një rënie rekord të miratimit publik, Yuriko Koike e mbështetur nga LDP fitoi zgjedhjet guvernatoriale të Tokios të dielën për herë të tretë rekord.

Megjithatë, vëzhguesit vunë në dukje se fitorja e Koikes nuk kishte gjasa të largonte presionin nga Kishida, i cili do të përballet me një garë për udhëheqjen e partisë në muajt e ardhshëm.

LDP-ja e drejtuar nga Kishida ka formuar një grup pune për të udhëhequr reformën politike dhe nëse ka pasur nevojë për fraksione brendapartiake.