Vendosni fjalën kyçe....

Të burgosurit në Rusi marrin peng rojet e burgut, vriten nga forcat e sigurisë


 

Forcat e sigurisë vranë të burgosurit që kishin marrë peng dy anëtarë të stafit në qendër në Rostov-on-Don, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve RIA Novosti.

Forcat e sigurisë sulmuan një qendër paraburgimi në Rusinë jugore të dielën, duke vrarë të burgosurit e akuzuar për lidhje me qelizat terroriste islamike që kishin marrë peng dy anëtarë të stafit, raportoi kanali i lajmeve RT.

Gazetarët në vendngjarje raportuan të shtënat, ndërsa ambulanca të shumta u panë duke mbërritur në burg në pamjet në rrjetet sociale, përcjell Euronews.

Pengjet në qendrën e paraburgimit në Rostov-on-Don nuk janë lënduar, tha Shërbimi Federal i Ndëshkimit të Rusisë në një deklaratë zyrtare.

Ai tha se pengmarrësit ishin “likuiduar”, por nuk komentoi më tej.

Një numër i mediave lokale të lajmeve, përfshirë RT, raportuan se të paktën disa nga të burgosurit ishin vrarë.

Më herët, agjencia shtetërore e lajmeve Tass, duke cituar burime të paidentifikuara në zbatimin e ligjit, kishte thënë se gjashtë pengmarrës ishin në oborrin qendror të Qendrës së Paraburgimit nr. 1 të rajonit të Rostovit, të armatosur me një thikë, një shkop gome dhe një sëpatë. Të burgosurit përfshijnë burra të akuzuar për lidhje me grupin Shteti Islamik, tha ajo.

Imazhet e postuara në mediat sociale duket se tregojnë të paktën dy nga pengmarrësit të veshur me një rrip koke që i ngjante flamurit të Shtetit Islamik. Imazhet e tjera treguan të burgosurit që mbanin thika.

Në një video të filmuar në Rostov-on-Don dhe të postuar nga Moscow Times mund të dëgjohen gjithashtu të shtëna me armë zjarri.

Marrja e pengjeve do të ngrejë pyetje se pse siguria nuk ishte mjaft e rreptë në qendrën e paraburgimit – veçanërisht pasi të burgosurit, si anëtarë të Shtetit Islamik, do të konsideroheshin si një rrezik sigurie.

RT raportoi se tre nga pengmarrësit ishin dënuar tashmë me akuza për terrorizëm, duke përfshirë shpërndarjen e informacionit ekstremist dhe komplot për të hedhur në erë një gjykatë ruse.

IS ka kryer një numër sulmesh në tokën ruse vitet e fundit. Një degë e IS mori përgjegjësinë për sulmin më të fundit në mars, kur persona të armatosur hapën zjarr ndaj një turme në një sallë koncertesh në periferi të Moskës, duke vrarë 145 njerëz.