Vendosni fjalën kyçe....

Moska i jep diplomatit britanik 3 javë kohë të largohet nga Rusia


Një diplomati britanik i është dhënë një javë kohë që të largohet nga Rusia për shkak të përshkallëzimit të një grindjeje diplomatike për spiunazhin.

Ministria e Jashtme ruse tha në një deklaratë se largimi i Adrian Coghill ishte në përgjigje të “veprimeve jomiqësore anti-ruse” nga Britania.

Më 8 maj, atasheu rus i mbrojtjes u dëbua nga Londra për spiunazh të dyshuar si “oficer i padeklaruar i inteligjencës ushtarake”.

Rusia thotë se përgjigja e saj “nuk përfundon me këtë masë”.

Ai shtoi se “iniciatorët e përshkallëzimit do të informohen për hapat e mëtejshëm hakmarrës”.

Ishte e pashmangshme pas njoftimit të mëparshëm të Britanisë së Madhe se Rusia do ta shpallte si persona non grata.

Struktura shtetërore ruse ndjek nga afër parimin e proporcionalitetit, që do të thotë se për çdo majë duhet të ketë një tat.

Kështu që diplomatët britanikë në Moskë do të presin kufizime të mëtejshme.

E gjithë kjo do të ishte marrë parasysh kur qeveria vendosi javën e kaluar për të goditur spiunazhin rus në MB.

Ministrat do të kishin vendosur që humbja e ekspertit të mbrojtjes së Britanisë në ambasadën në Moskë ia vlente përfitimi i ndërprerjes së aktiviteteve ruse në MB.

Duke shkruar në X, i njohur më parë si Twitter, Sekretari i Mbrojtjes, Grant Shapps e quajti dëbimin nga Rusia një “lëvizje të dëshpëruar”.

Ai tha se problemi i vetëm i Rusisë me Coghill ishte se ai “personifikoi mbështetjen e palëkundur të Mbretërisë së Bashkuar për Ukrainën përballë pushtimit të tij të paligjshëm dhe barbar”.

Largimi i kolonelit Maxim Elovik ishte ndër një sërë masash të tjera të shpallura nga Ministria e Brendshme, Ministria e Jashtme dhe Ministria e Mbrojtjes – si pjesë e planeve për të “shtrënguar mbrojtjen kundër aktivitetit të supozuar keqdashës nga Rusia” në të gjithë Evropën.