Vendosni fjalën kyçe....

Tsitsipas fiton turneun e Monte Carlos


Stefanos Tsitsipas mundi Casper Ruud 6-1, 6-4 të dielën për të fituar Mastersin në fushë dheu në Monte Carlo për herë të tretë në katër vjet. 

Tsitsipas mori titullin e tij të parë të vitit dhe fitoren më të madhe të turneut për dy vjet.

“Jam shumë krenare për veten sot. E kisha pritur për një moment të tillë për një kohë të gjatë”, tha Tsitsipas i renditur në vendin e 12-të, i cili arriti në renditjen nr. 3 të karrierës në vitin 2021. “Nuk e dija se çfarë do të ndodhte këtë javë”.

Greku fitoi gjithashtu titullin në 2021 dhe 2022 dhe ky trofe i fundit në Monte Carlo Country Club e çoi atë në 11 tituj gjatë karrierës.

“Ka qenë shumë e vështirë, kështu që të rikthehesh në podium, duke fituar turne, thjesht ndihesh e mahnitshme,” tha Tsitsipas. “Hera e tretë është edhe më e veçantë se hera e parë apo e dytë. Kjo është një fitore e pabesueshme për mua. Marrja e asaj fitoreje sot ishte tronditëse, e doja shumë këtë trinitet.”

Ishte trofeu i tij i parë që nga gushti i vitit të kaluar, kur ai fitoi një turne modest ATP të nivelit 250 në fusha të vështira në natyrë në Los Cabos në Meksikë.

Tsitsipas do të ngjitet në vendin e 7 kur të hënën të publikohet renditja e ATP-së.