Vendosni fjalën kyçe....

Analisti rus: Arsyeja e vërtetë e ikjes së Victoria Nuland


Dorëheqja e ardhshme e Zëvendës Sekretares së Shtetit të SHBA-së, Victoria Nuland, ka krijuar teori të ndryshme për arsyen e largimit të saj të papritur nga Departamenti i Shtetit, shkruan analisti rus Sergey Strokan.

Sipas analizës së tij, Moska beson se kjo është për shkak të dështimit të “kursit anti-rus” dhe të “projektit ukrainas” të përgjithshëm amerikan.

Përveç kësaj, sytë në Uashington janë kthyer nga emërimi i Kurt Campbell, aktualisht përgjegjës për politikën e Indo-Paqësorit, në rolin e zyrtarit të rangut të dytë në Departamentin e Shtetit. Media dhe analistët e interpretojnë këtë si dëshmi se Azia po bëhet prioriteti kryesor i Uashingtonit në sfondin e rënies së interesit të SHBA-së në Ukrainë.

Njoftimi i Nuland ishte një surprizë për shumë njerëz. Diplomatja veterane amerikane, e cila luajti një rol aktiv në ngjarjet e Maidanit të vitit 2014 në Ukrainë, mbahet mend jo vetëm për shpërndarjen e biskotave në Kiev, por edhe për përfshirjen e saj në krizat dhe konfliktet e mëdha ndërkombëtare në dekadat e fundit.

Rekordi i saj prej më shumë se 35 vitesh në Departamentin e Shtetit të SHBA nën administrata të ndryshme duket më mbresëlënës sesa CV-ja e sekretarit aktual të shtetit, z. Blinken. Të martën, vetë Blinken nxitoi për të nderuar arritjet e Nuland dhe solemnisht e shoqëroi atë jashtë Departamentit të Shtetit dhe drejt e në librat e historisë dhe diplomacisë. Duke kujtuar se ajo kishte shërbyer nën gjashtë presidentë dhe dhjetë sekretarë shteti, Blinken argumentoi se në postin e saj të fundit në administratën Joe Biden ajo kishte mishëruar dëshirën për të rivendosur “udhëheqjen globale të Amerikës”.

Kreu i Departamentit të Shtetit i kushtoi vëmendje të veçantë rolit të luajtur nga Nuland në formimin e koalicionit anti-rus pas fillimit të konfliktit Rusi-Ukrainë, duke i quajtur përpjekjet e saj të domosdoshme dhe duke thënë se ato do të studiohen nga diplomatët dhe studentët e ardhshëm. .

Detyra kryesore për të cilën Nuland ka punuar vitet e fundit, tha ai, ishte “humbja strategjike” e Rusisë dhe ndihma e Ukrainës “të qëndrojë në këmbët e veta në mënyrë demokratike, ekonomike dhe ushtarake”. Por me gjithë përvojën dhe ndikimin e saj, duket se Blinken nuk u përpoq ta largonte atë nga dorëheqja.

Lajmi shkaktoi një ortek reagimesh nga politikanë, diplomatë, ekspertë dhe media kryesore ruse.

Sipas zëdhënëses së Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova, Nuland u detyrua të jepte dorëheqjen për shkak të dështimit të kursit të Bidenit për Rusinë.

“Ekspertiza” perëndimore mbi konfliktin e Ukrainës mund ta çojë botën në një katastrofë bërthamore.

 “Ky është një dështim i politikës së lidhur me Nulandën, sepse ajo ishte figura qendrore që ndoqi një politikë rusofobike ndaj vendit tonë, e gjithë historia ishte e lidhur me Nulandën”, tha Zakharova. Sipas saj, zëvendëssekretari amerikan i shtetit në largim nuk ishte vetëm një përfaqësues i rangut të lartë i Departamentit të Shtetit, por një figurë kyçe në bashkëpunimin ndërinstitucional të SHBA-së.

“Ajo ishte një koordinatore e ndjenjave anti-ruse dhe politikës anti-ruse nga Shtetet e Bashkuara, veçanërisht në kontekstin e Ukrainës. Nuk mund të them se ajo ishte një ideologe. Ka njerëz që na urrejnë më shumë, por ajo ishte vërtet një koordinatore, ajo është e lidhur me atë politikë. Dhe kështu ata i thanë lamtumirë asaj”, tha zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse.

Ndërkohë, një teori është shfaqur në Uashington se dorëheqja e Nuland ishte rezultat i një lufte për pushtet në të cilën ajo humbi garën për postin e zëvendës shefes së parë të politikës së jashtme.

Disa ekspertë shohin një betejë të rrëfimeve, me kalimin e personaliteteve nga prapaskenat. Të gjitha pjesë e një mosmarrëveshjeje mbi formën afatgjatë të politikës së jashtme të SHBA-së dhe prioritetet e saj.

Kujtojmë se pasi Wendy Sherman dha dorëheqjen verën e kaluar si zëvendëssekretare e shtetit amerikan, detyrat e saj u kryen për gjashtë muaj nga Nuland. Megjithatë, në fund të vitit të kaluar, Shtëpia e Bardhë mori vendimin e papritur për të emëruar Campbell, një tjetër veteran i diplomacisë amerikane, për postin e dytë në shërbimin diplomatik. Campbell, i cili nuk ka një emër aq të madh në botën diplomatike si Nuland, e ka bërë karrierën e tij jo në Euroatlantik, por në rajonin Indo-Paqësor.

“Znj. Nuland u konsiderua si kandidatja natyrale për të zëvendësuar zonjën Sherman në baza të përhershme. Por zoti Blinken emëroi Kurt Campbell, ish-përfaqësuesin e Këshillit të Sigurisë Kombëtare për Azinë,” komentoi New York Times për riorganizimin. James Carden, një ish-zyrtar i Departamentit të Shtetit të SHBA-së, i tha RIA Novosti: “Në fakt u befasova që ajo zgjati aq gjatë sa zgjati. Kuptova se koha e saj kishte mbaruar kur Kurt Campbell mori vendin e dytë të punës në departament.”

Në një votim të Senatit më 6 shkurt, emërimi i tij mori mbështetje të gjerë dypartiake: 92 senatorë votuan pro, me pesë votuar kundër.

“Zgjedhja e Presidentit Biden për Kurt Campbell sinjalizon një dëshirë për të vazhduar përpjekjet e filluara nga paraardhësit e tij dekada më parë për të zhvendosur fokusin e politikës së jashtme të SHBA-së në Kinë si sfida kryesore me të cilën përballet Amerika në të ardhmen.”

VINI RE: Origjinali i këtij shkrimi është publikuar në Kommersant, nga anglishtja e RT e përktheu Hashtag.al.