Vendosni fjalën kyçe....

Aktorja e filmave porno kritikohet ashpër për vizitën në Iran


Aktorja porno amerikane Whitney Wright ka shkaktuar një valë kritikash në internet pasi postoi foto nga udhëtimi i saj i fundit në Iran. Kritikët kanë argumentuar se vizita ishte një akt mbështetjeje për qeverinë në Teheran.

Në fillim të kësaj jave, aktorja, emri i vërtetë i së cilës është Brittni Rayne Whittington, ndau disa fotografi në Instagram, në të cilat shihet e veshur me hixhab ndërsa udhëtonte nëpër Teheran.

Në disa nga fotot, aktorja shihet duke qëndruar përpara ish-ambasadës amerikane në kryeqytetin iranian, e cila u kthye në muze pas Revolucionit Iranian në 1979, kur 52 diplomatë amerikanë u mbajtën peng nga një grup studentësh të militarizuar iranianë për 444 ditë.

Postimet e saj u pritën me reagime të kundërta në internet nga njerëz kritikë ndaj qeverisë iraniane, me disa pyetje se si një yll porno u lejua të merrte një vizë për një vend ku pornografia dënohet me vdekje.

Të tjerë e akuzuan aktoren për antisemitizëm për mbështetjen e supozuar të qeverisë së Iranit. Wright ka përdorur më parë mediat sociale për të kritikuar rrethimin e vazhdueshëm të Gazës nga Izraeli.

Sipas raportimeve të mediave, qeveria iraniane ka mohuar të ketë qenë në dijeni për udhëtimin e Wright dhe këmbënguli se asaj i është dhënë një vizë për të hyrë në vend ashtu si çdo shtetas tjetër i huaj.

Pjesa më e madhe e kritikave për vizitën e Wright u përforcua nga disidentja iraniane me bazë në SHBA, Masih Alinejad, e cila tha në një postim në X se aktorja pornografike po promovonte ligje diskriminuese iraniane duke veshur një hixhab gjatë vizitës së saj.

Ajo gjithashtu akuzoi qeverinë iraniane për hipokrizi për lejimin e yllit të pornografisë të hynte në vend, ndërsa “gratë vriten thjesht se tregojnë flokët.”

Wright iu përgjigj reagimit duke kufizuar ndërveprimet në postimet e saj në Instagram dhe duke hedhur poshtë komentet e Alinejad, duke akuzuar aktivisten se ishte paguar nga CIA për të përhapur propagandë anti-iraniane dhe duke këmbëngulur se udhëtimi i saj nuk ishte “një miratim” i qeverisë iraniane.