Vendosni fjalën kyçe....

Intervista e Carlson me Putinin “absurde” – Scholz


Kancelari gjerman Scholz ka akuzuar presidentin rus Putin për keqinterpretim të gjendjes në Ukrainë, duke pretenduar se ai tregoi një “histori absurde” rreth origjinës së konfliktit gjatë intervistës me Tucker Carlson.

Duke folur gjatë një vizite në Uashington DC të premten, Scholz vlerësoi intervistën e fundit të Putinit me ish-folësin e Fox, duke argumentuar se ai vetëm “tallet me veprimet e vërteta që janë bërë nga Rusia në Ukrainë” dhe paraqiti një “histori krejtësisht absurde për shkakun e kësaj lufte.”

“Ekziston një shkak shumë i qartë, ajo është dëshira e presidentit të Rusisë për të aneksuar një pjesë të Ukrainës. Dhe të gjitha historitë që tregohen për të nuk e ndryshojnë faktin se pikërisht ky është qëllimi i përpjekjeve të tij imperialiste”, shtoi kancelari.

Scholz vijoi duke thënë se luftimet mund të “mbarojnë në çdo kohë”, por jo “nga kapitullimi i Ukrainës” dhe se “kushtet për një zgjidhje paqësore” duhet të krijohen sa më shpejt të jetë e mundur.

Biseda e publikuar të enjten ishte intervista e parë mes një personaliteti të medias amerikane dhe kreut rus që kur Moska sulmoi Ukrainën. Intervista e Putinit me Carlson vijoi për më shumë se dy orë dhe mbuloi një gamë të gjerë temash, me fokus në armiqësitë e vazhdueshme.