Vendosni fjalën kyçe....

Forcat ruse thonë se rrëzuan 69 dronë ukrainas në një ditë


Ministria e Mbrojtjes e Rusisë tha të martën se 69 dronë ukrainas dhe 13 raketa HIMARS u rrëzuan gjatë ditës së kaluar, raporton AA.

Trupat ukrainase vazhduan përpjekjet për të sulmuar pozicionet ruse dhe forcat ruse zmbrapsën gjashtë sulme ukrainase në zonën e Kupyansk.

Të gjitha përpjekjet për sulm u zmbrapsën, me forcat ruse që shkatërruan disa pjesë të pajisjeve të rënda ushtarake, duke përfshirë dy tanke Leopard 2 të prodhimit gjerman, tha ai.

Ukraina bombardoi gjithashtu disa rajone kufitare ruse duke përfshirë Bryansk dhe Belgorod, duke rezultuar në shkatërrimin e një numri shtëpish private dhe objektesh shërbimi, sipas ministrisë.

Rusia filloi “operacionin e saj special ushtarak” në Ukrainë në shkurt 2022.