Vendosni fjalën kyçe....

Rusia kryen stërvitje në ishujt e pretenduar nga Japonia


Rusia po kryente stërvitje në ishujt e pretenduar nga Tokio, thanë mediat japoneze të shtunën, disa ditë pasi Moska ndërpreu bisedimet e paqes me Japoninë për shkak të sanksioneve të saj për pushtimin rus të Ukrainës.

Distrikti Ushtarak Lindor i Rusisë tha se po kryente stërvitje ushtarake në ishujt Kuril me më shumë se 3,000 trupa dhe qindra pjesë të pajisjeve të ushtrisë, tha të premten agjencia ruse e lajmeve Interfax, përcjell Reuters.

Por komunikata nuk tha se ku po zhvilloheshin stërvitjet, në zinxhirin ishullor që lidh gadishullin Kamchatka të Rusisë dhe ishullin kryesor më verior të Japonisë, Hokkaido,. Mediat japoneze thanë se ata ishin në territorin që Bashkimi Sovjetik pushtoi në fund të Luftës së Dytë Botërore, që pretendohet nga Tokio.

Mosmarrëveshja territoriale mbi katër ishujt – për të cilët Rusia thotë se janë pjesë e zinxhirit të saj Kuril dhe që Japonia i quan Territoret e saj Veriore – ka penguar Tokion dhe Moskën të arrijnë një traktat paqeje duke i dhënë fund zyrtarisht armiqësive.

Japonia reagoi me zemërim të martën pasi Rusia u tërhoq nga bisedimet e traktateve të gjata dhe ngriu projektet e përbashkëta ekonomike në lidhje me ishujt, në hakmarrje për bashkimin e Japonisë me sanksionet perëndimore për pushtimin njëmujor të Moskës.

Stërvitjet e Rusisë përfshinin zmbrapsjen e mjeteve amfibe, duke përfshirë shkatërrimin e avionëve mbrojtës që transportonin trupa dhe testimin e aftësive për të operuar sistemet e kontrollit të zjarrit të raketave të drejtuara antitank, tha Interfax.

Përveç kësaj, njësitë e Forcave të Mbrojtjes Ajrore po kryejnë një sërë masash për zbulimin, identifikimin dhe shkatërrimin e avionëve të një armiku që do të kryente një sulm ajror,” citoi agjencia të thoshte shërbimi i shtypit i Qarkut.