Vendosni fjalën kyçe....

Një i vdekur dhe shtatë të plagosur nga raketat ukrainase që goditën Belgorodin


Një person u vra dhe shtatë u plagosën këtë të martë në një sulm ukrainas në qytetin dhe rajonin e Belgorod, pranë kufirit me Ukrainën, thanë Ministria e Mbrojtjes dhe zyrtarët rajonalë.

Guvernatori i qarkut Vychislav Gladkov njoftoi se një burrë u vra nga një raketë që ra para makinës së tij dhe se katër persona u plagosën në një ekspozitë makinash.

Në total, zyrtarët thanë se mbrojtja ajrore ruse rrëzoi 17 “shënjestra ajrore” ukrainase, duke përfshirë raketa të lëshuara nga raketa të shumta që dëmtuan një numër shtëpish dhe makinash.

Sulmet e rënda me raketa dhe dronë rus në kryeqytetin ukrainas Kiev dhe qytetin juglindor të Kharkiv kanë vrarë të paktën pesë persona dhe plagosur dhjetëra dhe kanë shkaktuar dëme të mëdha, thanë sot zyrtarët ukrainas.

Presidenti rus Vladimir Putin tha të hënën, se bombardimet e së shtunës nga ukrainasit të qytetit të Belgorodit, në të cilat Rusia njoftoi se 25 civilë u vranë, “nuk do të mbeten pa u ndëshkuar”.

Që nga e premtja, kur Moska kreu bombardimet më të rënda gjatë natës në kryeqytetin ukrainas që nga fillimi i luftës gati dy vjet më parë, Kievi thotë se Rusia ka nisur një sulm me më shumë se 300 dronë dhe raketa të llojeve të ndryshme në qytetet në Ukrainë.