Vendosni fjalën kyçe....

Të lidhur pas vullkaneve, turistët presin me padurim shpërthimet e Islandës


Hazel Lane, një menaxhere e praktikës dentare 49-vjeçare në Londër, kishte rezervuar një biletë për në Reykjavik sapo pa pamjet e shpërthimit në televizion, duke shpresuar të dëshmonte rrjedhat spektakolare të lavës nën qiejt e kuq të shkrirë.

Lane e kishte vizituar tashmë Islandën muajin e kaluar, por ishte shumë shpejt. Megjithëse autoritetet kishin evakuuar deri në atë kohë afro 4000 banorët e qytetit të afërt të Grindavik, kaluan javë përpara se vullkani i cili shtrihet rreth 40 km (25 milje) në jugperëndim të Rejkjavikut – shpërtheu më 18 dhjetor.

“Unë kisha një ide të çmendur për të shkuar në Reykjavik për ditën për të fluturuar mbi shpërthimin vullkanik,” tha Lane. Ajo mbërriti me djalin e saj dhe të dashurën e tij më 22 dhjetor për të zbuluar se rrjedhat e lavës tashmë ishin zvogëluar.

“Ne jemi të zhgënjyer që aktiviteti vullkanik ka pushuar, por ne do të kemi ende një ditë të bukur në Reykjavik.”

Lane ndoshta nuk do të duhet të presë shumë përpara shpërthimit të ardhshëm. Islanda, e cila është afërsisht sa shteti amerikan i Kentakit dhe ka më pak se 400,000 banorë, krenohet me më shumë se 30 vullkane aktive.

Kjo e bën ishullin e Evropës Veriore një destinacion kryesor për turizmin vullkanik – një segment i veçantë që tërheq mijëra kërkues emocionesh çdo vit në vende nga Meksika dhe Guatemala, në Siçili, Indonezia dhe Zelanda e Re, shkruan Reuters.