Vendosni fjalën kyçe....

Britania e Madhe do të dërgojë anije luftarake në Guajanë mes tensioneve me Venezuelën


Britania e Madhe po përgatitet të dërgojë një anije luftarake në Guajana në një shfaqje të mbështetjes diplomatike dhe ushtarake për ish-koloninë britanike, ka mësuar BBC.

Ai vjen pasi Venezuela fqinje rinovoi pretendimin e saj për një pjesë të diskutueshme të territorit të Guyanezit që është i pasur me naftë dhe minerale.

Ministria e Mbrojtjes konfirmoi se HMS Trent do të merrte pjesë në stërvitjet e përbashkëta pas Krishtlindjeve.

Guajana, një anëtare e Commonwealth, është i vetmi komb anglishtfolës i Amerikës së Jugut.

HMS Trent – një anije patrullimi në det të hapur – ishte vendosur në Karaibe për të kërkuar kontrabandistë droge, por u ricaktua pasi qeveria e Venezuelës kërcënoi të aneksonte rajonin Essequibo të Guajanës në fillim të këtij muaji.

Kjo ngjalli frikën se Venezuela mund të pushtojë dhe të ndezë luftën e parë ndërshtetërore në Amerikën e Jugut që nga Konflikti i Falklands në 1982.

Venezuela ka pretenduar prej kohësh pronësinë e Essequibo, një rajon prej 61,000 miljesh katrorë që përfshin rreth dy të tretat e Guajanës.

Kodrat dhe xhunglat e saj janë të pasura me ar e diamante, ndërsa në brigjet e saj janë gjetur depozita të mëdha nafte.