Vendosni fjalën kyçe....

Polonia shpall fajtorë 14 anëtarë të një rrjeti spiunazhi në favor të Rusisë


Polonia gjeti fajtorë 14 anëtarë të një rrjeti spiunësh për komplot për llogari të Moskës.

Katërmbëdhjetë anëtarë të një rrjeti të çmontuar spiunazhi në Poloni u shpallën fajtorë për përgatitjen e akteve të sabotimit dhe kryerjen e aktiviteteve të inteligjencës për Moskën të martën.

Të pandehurit, të cilët përfshijnë shtetas rusë, ukrainas dhe bjellorusë, u paditën muajin e kaluar për akte duke përfshirë planifikimin e daljes nga shinat e trenave që transportonin ndihma në Ukrainë dhe monitorimin e instalimeve ushtarake dhe infrastrukturës kritike në Poloni. Ata shpërndanë gjithashtu materiale propagandistike që nxisin urrejtje kundër ukrainasve.

“Pas shqyrtimit të çështjes, gjykata i shpalli fajtorë të gjithë të pandehurit për krimet e akuzuara dhe zbuloi se disa prej tyre vepronin brenda një grupi të organizuar kriminal”, tha në vendimin e tij gjyqtari i gjykatës polake, Jaroslaw Kowalski.

Të gjithë të pandehurit e kishin pranuar fajësinë për akuzat. Ata nuk ishin të pranishëm në gjykatë kur u dha aktgjykimi ndaj tyre. Një nga të dënuarit është Maxim S., një lojtar rus hokeji mbi akull, i cili po luante në një klub polak në Sosnowiec në kohën e arrestimit të tij në qershor. Moska protestoi kundër arrestimit të tij, duke kërkuar “shpjegime të plota” nga Varshava.

Ndërsa identitetet e plota të të gjithë të pandehurve nuk janë zbuluar, grupi është raportuar të përfshijë “dy avokatë ukrainas dhe një shkencëtar politik, një mësues francez, një teknik farmacie dhe një inxhinier kompjuteri”, siç shkruan e përditshmja Rzeczpospolita.

Dy anëtarë të tjerë të dyshuar të rrjetit të spiunazhit që tërhoqën deklaratat e tyre fillestare të fajësisë do të gjykohen veçmas, sipas një zëdhënësi të gjykatës.

Hetuesit zbuluan se anëtarët e rrjetit merrnin instruktime nëpërmjet Telegram, një aplikacion mesazhesh i koduar, i bazuar në cloud, dhe paguheshin në kriptovaluta. Sipas mediave polake, ata paguheshin midis 300 dhe 10,000 dollarë – ose 273 dhe 9,112 euro.